Ve Východočeském divadle v sobotu oslavil své třicáté narozeniny folklorní soubor Radost. „Jak v roce 1977 vznikl? Chtěla jsem pár dětí z města včetně mých vlastních naučit několik hezkých lidových písní a tanců a probudit v nich zájem o naše kulturní dědictví. Tak jako to kdysi udělala moje maminka pro mne a mé kamarády,“ vzpomíná umělecká vedoucí Radosti Jitka Vítková.

„Byla jsem zapálená, ale nezkušená. Mnoho věcí se nepovedlo, ale věřím, že i té první generaci souborových dětí zbylo pár hezkých vzpomínek na chvíle prožité v Radosti. Někteří z nich se vracejí, aby k nám přivedli své ratolesti, což je podle mého názoru to největší ocenění naší práce,“ konstatovala Jitka Vítková.

„Při ohlédnutí zpět mě hřeje na duši, že se snad povedlo zasít semínko zájmu o lidové tradice. Věřím, že bude tato křehká rostlinka růst dál a košatět i bez mého přičinění. Mně osobně však bude hřát v duši dobrý pocit, že jsem někde v počátku také maličko přispěla,“ podotkla umělecká vedoucí Radosti, která funguje při pardubickém Domě dětí a mládeže Alfa.

Hlavní cena v Turecku

Soubor má na svém kontě řadu úspěchů. „V letech 1995 až 1998, 2003 a 2005 jsme se zúčastnili Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. Na světovém festivalu folklorních tanečních škol v turecké Burse jsme v roce 1995 získali hlavní cenu za muziku a cenu za jevištní projev. Jsme pravidelnými účastníky festivalu Pardubice – Hradec Králové, vystupujeme ve skanzenu na Veselém kopci, jezdíme na přehlídky nejen po celé republice, ale i do zahraničí. Od roku 1991, kdy začaly naše pravidelné výjezdy do ciziny, jsme se podívali do Belgie, Francie, Holandska, Turecka, Itálie, Maďarska, Finska, Slovenska, Ruska, Japonska, Slovinska, Německa, Brazílie, Chorvatska, Kolumbie či Polska,“ vypočítala navštívené země Jitka Vítková.

Ústrky od kamarádů

V Pardubicích pořádáme vánoční a výchovné koncerty, účastníme se spolu s ostatními soubory projektu Český rok, se souborem Perníček se podílíme na Vítání máje a s dalšími třemi dětskými soubory na festivalu Tradice. „V roce 1997 jsme vydali své první profilové CD Rozdáváme radost. Stejný název má i propagační videokazeta z roku 2000. V roce 2002 vzniklo album Šťastný nový rok a k pětadvacátému výročí Rozdáváme radost II. Letos jsme si k třicetiletému jubileu nadělili CD Třicet let Radosti, které jsme v sobotu v divadle slavnostně pokřtili,“ podotkla umělecká vedoucí souboru.

Ten má v současné době kolem 120 členů. Ti pracují v několika odděleních od čtyř let až po dospělé. „Migrace dětí je větší, než bývala. Dříve v ní ty, co v Radosti začaly, většinou zůstaly až do dospělosti. Nyní zejména v období puberty těžce snášejí ústrky od kamarádů, že jsou členy folklorního souboru. Tato zábava totiž momentálně není podle teenagerů v kurzu. Někteří pak našim dětem závidí, že je přijme třeba turecký prezident. Navíc je to poměrně drahý koníček,“ dodala Jitka Vítková.