Hra uspěla na West Endu i Broadwayi, kde hlavní roli ztvárnila Helen Mirren. Čím může být hra blízká českému divákovi? Především tím, že se snaží nahlédnout královnu jako obyčejného člověka. Morgan zachycuje jistou nesvobodu, která je s tímto dědičným titulem spojena, panovník Spojeného království musí svou roli upřednostnit přes vlastními přáními.

Audienci u královny zdobí také jemný anglický humor, který se mísí s důležitými okamžiky britských dějin. Bez znalosti historie této evropské velmoci a potřebného kontextu se ale divák lehce může stát jen nezúčastněným pozorovatelem schůzek královny s jejími ministerskými předsedy. Režisér Petr Novotný si naštěstí toto nebezpečí uvědomuje, a tak se součástí scény stává i kalendář s vročením a jménem konkrétního předsedy vlády.

Morgan se nedokázal vyhnout jisté statičnosti, která oficiální audience provází. Jako svěží vítr proto působí už třeba jen taková maličkost, když se na začátku druhé poloviny představení přesune děj na skotský zámek Balmoral a lidový labouristický předseda Harold Wilson (hraje ho Tomáš Lněnička) si suší oblečení nad přímotopem.

Setkání s jednotlivými premiéry nejsou chronologická, objevit v pořadí výstupů nějaký zjevný klíč je obtížné. Mechaničnost střídání premiérů na scéně aspoň trochu rozrušují vnitřní promluvy královny se svým mladším já (Karolína Šafránková).

Hlavním lákadlem nové inscenace budou bezesporu herecké výkony. V hlavní roli Alžběty II. musela Petra Janečková zachytit život britské panovnice v rozmezí více než šedesáti let. A daří se jí to znamenitě. Dokáže uvěřitelně zahrát mladou, agilní, ale nezkušenou nástupkyni trůnu ve scéně s Winstonem Churchillem (Alexandr Postler), stejně jako se jí daří přesně odpozorovanou šouravou chůzí a drobnými gesty zahrát unavenou, ale stále bystrou Alžbětu ve scéně s Davidem Cameronem (Petr Borovec). Proměně v královnu pomáhají herečce i povedené kostýmy Romana Šolce.

Ostatní herci Janečkové zdařile „přihrávají“, na malém prostoru zachycují složité osobnosti předních evropských politiků. Výborná je v tomto ohledu především Dagmar Novotná, která s nesmírnou energií vtrhne na scénu v roli „Železné lady“ Margaret Thatcherové. Zaujme také Petr Dohnal jako nemastný neslaný nástupce Thatcherové John Major, který o sobě neustále pochybuje.

Hodnocení Deníku: 60 %

Prostory budovy bývalé Zvláštní školy v Klášterní ulici v Pardubicích před celkovou rekonstrukcí.
PODÍVEJTE SE: Svítání pořádá Poslední zvonění v Klášterní ulici