Žánrově hodně pestrý ročník

„Myslím, že letošní ročník přinesl spoustu zajímavých komedií, že byl hodně pestrý. Ocenění byla rozdělena mezi několik divadel, což svědčí o tom, že šla o kvalitní představení a měla svou hodnotu,“ poznamenal ředitel Východočeského divadla.

„Osobně mě překvapilo představení Dejvického divadla Dealer's Choice, o němž jsem už před festivalem hodně slyšel. Znovu nastolilo otázku, jestli na Grand Festival smíchu zařadit i tragikomickou psychologickou hru nebo jestli výběr zúžit jen na klasické komedie. Já sám jsem zastáncem širšího záběru,“ prohlásil Petr Dohnal.

„Je zřejmé, že i komediální žánr se na českých jevištích vyvíjí. Komedie, které na Grand Festivalu smíchu vítězily v prvních ročnících, by se například v letošní konkurenci možná vůbec neprosadily,“ přemítal ředitel Východočeského divadla, který si kromě soutěžních komedií pochvaloval i zajímavý doprovodný program.

„Má obrovský význam, protože nám připravuje budoucí diváky, mladé publikum, které zatím třeba do Městského divadla nechodí pravidelně. Právě nesoutěžní program festivalu může přilákat mladé lidi k divadlu,“ prohlásil Petr Dohnal, jehož potěšilo, že festivalový program podpořilo také ministerstvo kultury.

„Jsem rád, že jsme byli znovu zařazeni mezi mimořádné kulturní akce. Potěšila nás i podpora mediálních partnerů včetně České televize, která záznam ze slavnostního vyhlášení festivalových cen odvysílá na Velikonoční pondělí odpoledne,“ dodal ředitel Východočeského divadla.

Tomu udělala radost i pozitivní odezva na premiérové udělení Ceny Genia smíchu, kterou jako vůbec první v historii získal zakladatel kultovního pražského Divadla Semafor, herec Jiří Suchý.

Cena má být pro aktivního umělce

„Bylo nám líto, že některé osobnosti, které jsou vynikajícími kumštýři v komediálním žánru, nebudeme moct nikdy ocenit, například autory her, režiséry, dramaturgy a další. Nechtěl jsem, aby tato cena připomínala dvoranu slávy, ale abychom vždy oceňovali osobnost, která dodnes v komediálním žánru vytváří nějaké hodnoty,“ líčil šéf pardubického stánku Thálie.
„Netušili jsme, jak letošní hlasování dopadne. Příjemně nás překvapilo, že se nám řada oslovených odborníků ozvala prakticky okamžitě. Hlasovalo jich kolem třiceti. Věříme, že se jejich okruh ještě rozšíří, až bude i tato cena známější,“ pokračoval Petr Dohnal. „Hlasování o této ceně bylo dvoukolové. Jsem rád, že mezi několika kandidáty se objevilo i jméno Jiřího Suchého, který nakonec Cenu Genia smíchu také získal,“ uzavřel ředitel Východočeského divadla v Pardubicích.