Tradičním hostem pardubické části Febiofestu, který v multikině CineStar začal ve středu večer a končí dnes, je i jeho zakladatel a prezident FERO FENIČ.

Proč jste se rozhodl znovu zavítat na slavnostní zahájení pardubického Febiofestu?
Pardubice jsou jedním z mála měst v České republice, kam se s Febiofestem stále vracíme. Je to již stabilní místo na naší festivalové mapě. O Febiofest je v Pardubicích stále zájem a má tu dlouholetou tradici. Proto se vždy snažím, pokud mi to čas dovolí, na pardubické ozvěny jezdit.

Pardubický filmový svátek letos, stejně jako v loňském roce, organizuje společnost, která pořádá festivalové ozvěny 
v Hradci Králové. Proč?

Již před časem jsme se rozhodli, že nebudeme mít v každém městě samostatného pořadatele. Proto například regionální ozvěny v Pardubicích, Hradci Králové a Děčíně pořádá jeden organizátor. Ne každé město totiž nabízí prověřeného člověka s bohatými zkušenostmi, který nám zaručí standardní kvalitu jak v organizační, tak i společenské části festivalu. Podobný model máme rovněž v jiných částech České republiky a zatím to vypadá, že toto řešení bylo dobrou volbou.

Budete i nadále klást důraz na to, aby Febiofest zachoval své regionální ozvěny?

Určitě. Toto unikum si nenecháme vzít poté, co jsme festival tak horko těžko dvacet let budovali. Momentálně jsme ve dvanácti městech v Česku a v sedmi na Slovensku. To již je skutečně velký zásah. Jsme možná jediná přehlídka svého druhu na světě, která cestuje za diváky do tolika míst. Jsem rád, že vlastně všude jsou naše festivalové ozvěny vítány a pozitivně přijímány.

Páteční program
Multikino CineStar Obchodní centrum Grand, Pardubice, nám. Republiky
Sál 5
17.30 Something in the Air
(Something in the Air)
20.00 Nerada ruším (Excuse me)
Sál 6
17.30 Odhalený přístav  (Naked Harbour)
20.00 Marie Krøyer
(Marie Krøyer)