VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Režisér Jiří Seydler: 'Krev už jsme prolili při zkouškách'

Pardubice - Pod novou inscenací Východočeského divadla Markéta Lazarová je podepsán Jiří Seydler.

28.10.2009
SDÍLEJ:

REŽISÉR JIŘÍ SEYDLER. Foto: archiv Východočeského divadla v Pardubicích

Jaké dojmy máte ze zkoušek?

Během zkoušení se nám zranila nápověda, která seděla v lóži a trefil ji kus klacku, který se odlomil. Pak také jeden ze šermířů měl rozseklou hlavu. Krev už jsme prolili, takže nám teď snad štěstěna bude nakloněna. Diváci se tedy nemusí bát.
V posledních letech často režírujete klasická díla, jako například Ibsenův Peer Gynt, Hamlet nebo teď Markéta Lazarová. Čím vás tyto notoricky známé hry přitahují?
Baví mě ty příběhy a to, že se k nim člověk musí postavit s vlastním zpracováním. Není to tak, že bych chtěl hru předělávat, ale pokud ji člověk chce přenést na jeviště, tak do ní musí dodat vlastní nápady.
Dramatizaci jste dělal přímo pro VČD. Jak jste byl věrný předloze?
Rozmýšlel jsem se, zda mám zcela respektovat Vančurův jazyk nebo udělat dialogy v hovorové češtině, což by bylo lehčí. Ale pak jsem zvolil cestu jít vančurovským jazykem. Problém byl v tom, že Vančura má v Markétě Lazarové asi 10 až 20 procent dialogů, zbytek je popis. Snažil jsem se tedy při tvorbě scén inspirovat vančurovským jazykem i z jiných jeho děl. Text je někdy ve vázané řeči a jsou tam i novotvary nebo naopak archaismy, takže s tím herci na začátku zkoušení měli trochu problémy. Ale jakmile se text naučili, tak už jim to jde bezvadně.
Román se odehrává v blíže nespecifikovaném období raného středověku. Snažil jste se zachytit středověkou atmosféru pomocí výpravné či kostýmní stránky?
Samozřejmě jsem se o to snažil, ale na divadle vždy musíte pracovat s mírnou nadsázkou. Nemůžete na jevišti vytvořit dvě tvrze, hradby, popraviště… Musíme pracovat se znaky, takže třeba kostýmy určitě nejsou nějakou dobovou rekonstrukcí.
Inspiroval jste se při psaní i jinými existujícími dramatizacemi nebo filmem Františka Vláčila, který byl v roce 1998 vyhlášen nejvýznamnějším filmem české kinematografie?
Já jsem četl asi šest dramatizací a viděl jsem i Vláčilův film. Důvod, proč jsem si dramatizaci napsal sám, byl ten, že v těch ostatních mě tak úplně nevyhovovaly všechny přesahy, které tam autoři vypíchli. A to přestože byly tyto dramatizace vesměs velmi kvalitní. Chyběly ovšem některé dramatické linky, které jsem chtěl zdůraznit já.
Ve hře Markéta Lazarová jste dal velkou příležitost novým tvářím souboru Petře Tenorové a Miloslavu Tichému. Jak se vám s nimi spolupracovalo?
Výborně. Oba dva to jsou sice herci začínající, ale už s určitou dávkou zkušeností a jevištní protřelosti. Petra Tenorová je velký talent, který se ještě bude rozvíjet.
Jaká témata jste se snažil z Vančurova románu vypíchnout?
Prvním je téma lásky mezi lidmi ze dvou znepřátelených rodů. To je hlavní dějová linka. Hodně výrazným tématem je i touha po svobodě, touha po tom uchovat si čest, sebeobětování. Osobně mne pak ještě zajímá střet ženského a mužského světa. Zatímco muži ve hře bojují o svou čest, postavení atd., ženy musí vytvořit kousek klidného místa pro děti, které jsou pokračovateli rodu.
Lukáš Dubský

28.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Martin Kolovratník.

Vítěz voleb: Post ministra bych neodmítl

Poražený voleb: Na Titanicu se stále hraje a zpívá

Pardubický kraj – K potápějícímu Titanicu přirovnal ČSSD včera, den po volbách, její pardubický hejtman Martin Netolický. Není se čemu divit. Jinak než debakl jednociferný volební výsledek sociálních demokratů, před čtyřmi lety vítězné a hlavní vládní strany, nazvat nelze. Svůj mandát obhájil ve víkendových volbách jen její zdejší lídr Jan Chvojka.

Čeká nás obtížné sestavování vlády i test kvality demokracie

/KOMENTÁŘ/ - Mají tradiční politické strany budoucnost? To je otázka, která se při pohledu na výsledky letošních parlamentních voleb velmi silně vnucuje. Hnutí ANO, Okamurova SPD a KSČM – tedy skupiny, které se více či méně definují jako antisystémové – získaly v Pardubickém kraji téměř 49 procent hlasů a obsadí šest z deseti mandátů.

Děti, rodiče a učitelky se sešli na Kloboukovém bále

Pardubice - Mateřská škola nábřeží Závodu míru v Pardubicích připravila první akci v letošním roce, na které se setkali rodiče, děti a zaměstnanci školky.

Propadák zažila nejen ČSSD. Kraj jako svou baštu ztratili i lidovci

Pardubický kraj - Parlamentní volby potvrdily, že na rozdíl od komunálních - a částečně krajských - nejsou o osobnostech, nýbrž o stranách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení