Do nového pořadu si hostitelka zve výjimečné osobnosti, které se nesmazatelným způsobem zapsaly do nedávné historie i současnosti nejen Východočeského divadla, ale i samotného města Pardubice. Slavní herci, malíři, architekti, lékaři, fotografové, muzikanti – ti všichni se stanou hosty pořadu Volání sirén.

Uvolněnou atmosféru svými písněmi podpoří pardubická folková skupina Marien s Víťou Troníčkem.
I v letošní sezoně se jednotlivé večery Volání sirén uskuteční první středu v měsíci, přesně v den, kdy ve městě slyšíme minutový zvuk sirén.

První z nich se koná ve středu od devatenácti hodin na Malé scéně a hostit bude herečky Annu Ferencovou a Růženu Merunkovou a herce Jindřicha Bonaventuru.

Anna Ferencová, vnučka českého herce Karla Fialy a dcera slavného herce a sochaře Ference Futuristy, nastudovala ve Východočeském divadle přes dvě stě rolí během šestatřiceti divadelních sezon. Uplatňovala se v dramatickém repertoáru, zároveň byla také vhodnou představitelkou dam z vyšší společnosti v salonních fraškách – například Hippodamie v Námluvách Pelopových, Flora v 27 vagonech bavlny, Paní Pražka v Konci masopustu, Arkadinová v Rackovi nebo Gizela v Kočičí hře.

Jindřich Bonaventura prošel několika angažmá, než natrvalo zakotvil ve Východočeském divadle, kde působil dvacet pět let. Hostoval zde ale i po odchodu do penze, naposledy v hororové komedii Hrobka s vyhlídkou.
I když hrál řadu vážnějších rolí, byl především typem excentrického komika a byl obsazován do rolí veseloherního a hudebního žánru.
Byl součástí silné herecké generace ve Východočeském divadle, souputníkem Petra Skály, Alexeje Gsöllhofera a Milana Sandhause.

Dvojici bývalých pardubických herců doplní neméně výrazná herecká osobnost – Růžena Merunková, která ve Východočeském divadle působila dva roky (bylo to její první angažmá). V roce 1963 se vrátila do Prahy, kde až do roku 1992 hrála v Realistickém divadle.
Přestože se objevovala jak na televizních obrazovkách, tak na filmovém plátně například jako žena krejčího Franty ve snímku Všichni dobří rodáci, zásadní pro ni je především její dlouholetá spolupráce s rozhlasem a dabingem, kde propůjčila svůj hlas třeba Gině Lollobrigidě, Sophii Loren nebo Jeanne Moreau. V roce 2005 obdržela v Přelouči Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.
V divadle hrála velké množství rolí nejrůznějšího charakteru, nejčastěji však byla obsazována do postav rázných temperamentních žen. K jejím nejvýznamnějším pardubickým rolím patřila například Lucietta v Goldoniho Poprasku na laguně, Florela v Učiteli tance Lope de Vegy nebo Puk ve Snu noci svatojánské.

Radek Smetana, mluvčí Východočeského divadla