Z pozice rozdělovače zápasí s přírodními živly. Kromě školních povinností dobrovolně hasí i požáry Pardubického kraje. Vyniká nejen v požárním sportu, ale také v soutěžích krásy. Řeč je o Kateřině Mikulové, druhé vicemiss soutěže Miss hasička České republiky 2011, člence dobrovolného sdružení hasičů v Čeperce a studentce Univerzity Pardubice v jedné osobě.

Účastnila jste se již soutěže Miss Junior 2009. Kde se vzal první impuls začít se soutěžemi krásy?
My to máme asi v genech. S bratrem jsme chtěli od dětství tancovat a vystupovat. Účastnili jsme se různých castingů a soutěží. Ještě před Miss Junior 2009 jsem to v jedné soutěži dotáhla až do finále, ale soutěž nakonec byla zrušena před jejím vyvrcholením. Asi se mě lekli. Až teprve Miss Junior 2009 mi umožnila nasbírat první zkušenosti z veřejného vystupování.

A jak jste se dostala do soutěže Miss Hasička 2011?
O ročníku 2010 mi řekli kolegové hasiči, ale přihlásit jsem se rozhodla až do  ročníku 2011. To jsem dokonce chvíli zamýšlela udělat tajně a všechny tím překvapit.

Co na Vaše hobby říkají rodiče? Podporují Vás?
Mamka je u nás motorem a taťka se snaží přibrzďovat. A dohromady to vlastně docela hezky jezdí. Mamka mi vždycky pomáhala najít i různé příležitosti a castingy. Taťka naopak i přes dlouhé komentáře vždycky vzal auto a dovezl mě tam, kam jsem potřebovala, ať se to týkalo castingů nebo jiných aktivit spojených s hasičstvím.  Ale na finálovém večeru Miss Hasička ČR 2011 v Praze byli oba i s bratrem a všichni mi fandili. Alespoň to říkali potom na večírku, já je přes svit reflektorů moc neviděla.  Ale v hasičském sportu mě podporují celé generace, vždyť počínaje mým dědou po tu nejmladší generaci jsme u hasičů všichni a aktivně se tomu věnujeme.

Po kom jste pobrala Váš vtip a šarm?
Doma jsme vypozorovali, že bych rysy mohla mít po mamce a postavu spíš po taťkovi. Ale ve výsledku si myslím, že každý z nich do mě vložil jen to nejlepší. Temperament mám ale určitě po taťkovi, je Slovák.

Když se ještě vrátím k soutěži Miss Hasička ČR 2011, Vy jste byla nakonec vyhlášena Miss Hasičkou diváků TV Metropol.  Napadlo Vás v tu chvíli, že byste třeba mohla vyhrát?
V tu chvíli mě to hrozně překvapilo a vážně jsem s tím nepočítala. Celou účast v soutěži považuji za veliký úspěch. Musím všem divákům, kteří pro mě hlasovali, ještě jednou poděkovat.

Nepanovala mezi finalistkami nějaká rivalita?
Vůbec ne, to mě dost potěšilo. Asi jak jsme holky z vesnice, tak jsme to neřešily. Naopak jsme se navzájem hodně podporovaly a mnohdy se z nás staly kamarádky. Když pak vyhrála titul Ivanka Hnilicová, moc jsem jí to přála.

Jak často se teď s finalistkami setkáváte?
Já myslím, že teď holky hasí vše, co díky soutěži zanedbaly, takže na sebe moc nemáme čas. S některými jsme se potkaly na křtu kalendáře Míši Ochotské, nebo pak na křtu našeho kalendáře Miss Hasička.

Kalendář Miss Hasička pro rok 2012 vypadá nádherně. Jak se Vám fotografovalo s Janem Tůmou?  
Předně jsme myslely, že budeme fotit v hasičské výstroji, tak nás docela překvapilo, že jsme byly ve výsledku poměrně odzbrojeny. Ale musím uznat, že s panem Tůmou to bylo maximálně profesionální a po chvilce focení z nás nervozita opadla.

Mají Váš kalendář pověšený na zdi kolegové z hasičského sboru v Čeperce?
Mají pověšený jeden kalendář v hasičárně. Sami si ho dokonce objednali.

Vynikáte v hasičském sportu. Viděl jsem pár záznamů, není to nebezpečné?
Je. Hlavně pozice rozdělovače, kterou právě proto nechce nikdo dělat. A tak to zbylo na mě. Hodně sportovců-hasičů odjíždí ze závodů s poraněnými koleny, kotníky, zlámanýma rukama apod. K nejvíce úrazům dochází při přeběhu kladiny při  disciplíně 100 metrů s překážkami, tzv. stovky.

Snila jste někdy o postu profesionální hasičky?
Vždy mě to hrozně lákalo, ale všichni mi odjakživa říkali, že bych na to neměla, kvůli mé drobné postavě. Asi zůstanu jen u hasičského sportu a budu podporovat Sbor dobrovolných hasičů Čeperka. Také jsme se přihlásili do programu Recyklujte s hasiči, takže budeme pomáhat lidem v okolí nejen s požáry, ale také s recyklací vysloužilých elektrospotřebičů.

Děláte i nějaké bezpečnější sporty?  
Jako poměrně bezpečnou aktivitu v těchto mrazivých dnech vnímám ležení v posteli pod teplou peřinou. Jinak mě ale najdete občas na kurtu s raketou, v bazénu, na kole nebo na in-line bruslích. Tohle univerzální sportovní nadání asi bude taky spíš dědictví po tatínkovi. Po mamce budu mít zálibu ve vaření.

Jakub Velen