Rodinné drama Američana Scotta McPhersona bylo krátce po svém vzniku zfilmováno, diváci si možná na film vzpomenou díky hvězdnému obsazení, ve kterém nechyběli Diane Keatonová, Meryl Streepová, Leonardo DiCaprio či Robert De Niro.

Potřebuje pomoc svých blízkých

Bessie strávila svůj život pečováním o nemocného otce Marvina a starou tetu Ruth. Nyní ji ovšem diagnostikovali leukémii a sama potřebuje pomoc. Do jejího domu na Floridě tedy přijíždí sestra Lee, se kterou se mnoho let vůbec neviděly. Přiváží s sebou i své dva syny a společně se podrobují lékařským testům, aby se zjistilo, zda jsou vhodnými dárci kostní dřeně.

Boleslavská inscenace začíná poměrně slibně, McPhersonovu textu neschází vtip a zpočátku i režisérka Helena Glancová vede herce k příjemné nadsázce, která je kontrapunktem k neveselému osudu Bessie. Postupně se ale humor vytrácí a inscenace začíná být trochu těžkopádná. Naštěstí dialogy jsou opravdu „jako ze života", nezní vůbec knižně.

Své téma si v Marvinově pokoji najde téměř každá generace diváků – problémy mladých lidí může reprezentovat Leein syn Hank (jeho představitelem je Ivo Theimer), ženy ve středním věku představují obětavá Bessie (Karolina Frydecká) a temperamentní, svobodomyslná Lee (hraje ji Eva Reiterová), zatímco nejstarší generaci reprezentuje teta Ruth (hostující Věra Kubánková).

Vztah obou sester je pro hru klíčový

Klíčový je pro vývoj inscenace vztah obou sester, který obsahuje latentní konflikt. Zatímco jedna ze sester si zvolila svobodný život bez závazků, druhá svůj život obětovala ve službě svým blízkým. Tento rozpor se ovšem za celé představení dostane na povrch jen okrajově, ve vztazích mezi jednotlivými postavami tak postupně mizí jakékoliv napětí.

Z herců se nejvíce daří Karolině Frydecké, které člověk bez potíží věří strach ze smrti i nezdolnou víru v to, že svůj život nepromarnila. Frydecká naštěstí ani ve vypjatých scénách nepřehrává a nedělá tak z inscenace sladkobolné melodrama. Zážitkem je rovněž pozorovat energií hýřící Věru Kubánkovou, která si ve svých téměř 89 letech troufla na nelehký part tety Ruth. Kubánkové vitalita na jevišti je vskutku obdivuhodná.
Boleslavská inscenace tak za návštěvu stojí, i když je místy rozvleklá a divákovu pozornost si udržuje jen s problémy.