„Jaký mám vztah k hradům a ostatním historickým památkám? Já bych to všechno zboural,“ vtipkoval frontman populární hudební skupiny Monkey Business Matthew Rupert, který společně se svými „kumpány“ zavítal v sobotu pod Kunětickou horu na festival České hrady.CZ.
„Samozřejmě, že se mi hrady líbí. Minimálně jednou do roka se jdu na nějaký větší podívat, pokud mám cestu kolem. Naposledy jsem byl už po několikáté na Karlštejně. Myslím, že vždycky je ten dotyk s historií hezký,“ pokračoval Matthew Ruppert.

„Jenom nechápu, jak tam dříve mohli lidé bydlet – většinou je na takových památkách mlhavo, slzavo, vlhko, nevlídno,“ prohlásil zpěvák kapely Monkey Business, která v posledních letech neúčinkuje ve východních Čechách tak často jako dříve.
„V podstatě to samé tvrdí i naši fanoušci na Hané, kde jsme opravdu nehráli už hodně dlouho. Ale to je spíše otázka na promotéry. My pojedeme kamkoliv, kam si nás lidé pozvou, a to mile rádi,“ pravil Matthew Ruppert.

„Ono na muziku se obecně chodí o trochu méně, než se chodívalo dříve. A to ne pouze na nás, ale i na ostatní kapely. Má to souvislost také s prodejem CD. Dokud si lidé budou myslet, že hudba je zadarmo a jakékoliv vstupné za koncert a peníze za ,cédéčka’ představují od umělců určitý způsob vydírání, tak se prostě klidně může stát, že v Pardubickém kraji budeme hrát třeba jednou za dva či tři roky,“ poznamenal frontman skupiny Monkey Business.

Na CD i Košumberk

Bonbónkem festivalu České hrady.CZ bylo i společné vystoupení skupiny Čechomor a Divokej Bill. „Tento koncert byl pro nás zvláštní také tím, že jsme hráli už po obědě. Netvrdím, že to bylo špatné, ale trochu jsme se cítili ospale,“ řekl zpěvák a kytarista kapely Divokej Bill Václav Bláha.

„Nápad na společné vystoupení s Čechomorem vznikl před třemi lety. Tehdy nás na jednu akci společně pozvali Slováci, kteří žijí v irském Dublinu. Když jsme si dali s Čechomorem pivo v šatně, domluvili jsme, že bychom si mohli znovu zahrát na jednom pódiu,“ podotkl člen Divokýho Billa.

„Na festivalu České hrady.CZ jsme hráli už loni. Už tehdy na nás dýchla ta atmosféra, kterou tato přehlídka má. Jsem přesvědčen o tom, že muzika s těmi hrady, kde se festival koná, dobře souzní. Akorát jsme se trochu báli, aby se během festivalu památky nějak neponičily. Naštěstí je akce pořádána velmi citlivě a rozumně,“ nechal se slyšet Václav Bláha.

„V soukromí na hrady jezdím rád na motorce. Jak někde vidím, že je otevřeno, jdu dovnitř,“ sdělil zpěvák a kytarista Divokýho Billa.

K hradům má z řady důvodů blízko i kapela Čechomor. „A to nejen kvůli desce o hradech a zámcích, která bude mít dohromady tři díly,“ vyjádřil se zpěvák a houslista známé pražsko–svitavské formace Karel Holas.
„Nápad na hradní alba vznikl přímo ve vydavatelství, které nás oslovilo ke spolupráci,“ vysvětlil.

Zkusit něco nového

„Chtěli jsme si vyzkoušet něco jiného než jen hudbu, a tak jsme rádi kývli na nabídku propojit naše písničky s mluveným slovem. A vydavatelství Supraphon, u něhož tato alba vychází, s ním má ty nejlepší zkušenosti,“ informoval náš Deník Karel Holas.

„Tato práce pro nás byla zajímavá i proto, že vždycky hledáme písničky k nějakému tématu. Tentokrát jsme ho nemuseli sami vymýšlet, jelikož bylo dané. Domnívali jsme se, že to bude jednodušší, ale nakonec se ukázalo, že najít popis nějaké pověsti a zhudebnit ji je dost těžké. Ale zaplaťpánbůh za to, protože nás to zase v něčem obohatilo,“ líčil zpěvák a houslista pražsko–svitavské hudební „úderky“, která po albu o moravských hradech vydala i české. „To, že je na něm z východních Čech Košumberk, je opravdu shoda okolností. Vybrala nám ho dramaturgyně Naďa Dvorská. Skutečnost, že tam kdysi náš zpěvák a kytarista František Černý pořádal festival, byla jen šťastnou souhrou náhod,“ dodal Karel Holas, podle něhož už nyní Čechomor připravuje materiál na třetí desku z tohoto cyklu inspirovanou pověstmi ze slezských hradů a zámků.