Město perníku je doslova mekkou sborového zpívání. Velkou zásluhu na tom má i jeho dlouholetý neúnavný propagátor, zakladatel Pardubického dětského sboru a Vysokoškolského uměleckého souboru Vlastislav Novák.

„Málokteré evropské město se může pochlubit tím, že má takové množství kvalitních pěveckých sborů. Jejich zdravé jádro tvoří zhruba pět stovek aktivních zpěváků, což je skutečně ojedinělé číslo,“ prohlásil Vlastislav Novák, který se navíc s většinou z nich potkal buď v Pardubickém dětském sboru nebo pak ve Vysokoškolském uměleckém souboru.

„Jako Pardubák, který v tomto městě žije od roku 1950, jsem na to samozřejmě náležitě hrdý. Teď jde jen o to, abychom toto naše kulturní bohatství uměli náležitě prodat,“ poznamenal dirigent.

„Bohužel si stále málokdo uvědomuje, jak kulturním městem Pardubice jsou. Skvěle tu funguje profesionální divadlo, které má neustále plné hlediště, i Komorní filharmonie s unikátními abonentními cykly. Velké úspěchy pravidelně sklízejí i zavedené dětské, mládežnické a dospělé pěvecké sbory, které sbírají řadu prestižních ocenění na renomovaných hudebních festivalech a soutěžích. Na vysoké úrovni jsou též pardubické základní umělecké školy, konzervatoř. Tomu se skutečně mnoho měst v České republice nemůže rovnat,“ dodal Novák.

„Jediné, co mě mrzí, že si tuto skutečnost příliš neuvědomují představitelé kraje a města, kteří pak rozhodují o tom, jaké kulturní aktivity podpoří a jaké ne,“ posteskl si neúnavný propagátor sborového zpívání v celém východočeském regionu.

„I přesto však jsou Pardubice brány jako město, kde lidé touží po společném zpívání. Proto se tu čas od času sbory spojují do společných projektů. V minulosti to bylo například slavné provedení Rolling Requiem, které natáčela i Česká televize, nebo třeba Stabat Mater. Tyto projekty pak daleko přesahují hranice regionu,“ podotkl Novák, jenž prý o budoucnost sborového zpívání v Pardubicích strach nemá.

„Pro řadu lidí se stalo životní potřebou. Proto i přes nepříznivou ekonomickou situaci dokáží dál fungovat. Mnohdy ale za cenu toho, že do této činnosti vloží i nemalé množství svých vlastních finančních prostředků,“ upozornil uznávaný dirigent.