„Mám zúžený výběr, repertoárových divadel, pro které je přehlídka určena, není tak mnoho. I tentokrát jsem viděla přes 50 inscenací, z nichž jsem vybírala,“ uvedla dramaturgyně festivalu Jana Uherová.

Ze sedmi soutěžních představení byl mezi diváky největší zájem o nedělního Lakomce, kterého přiveze Městské divadlo Brno a hlavní roli Harpagona ztvární Boleslav Polívka. „Vstupenky byly vyprodané za čtyři minuty. Nejvíce lístků zbývalo na sobotní představení Upokojenkyně. Lidé se bojí, když se dozví, že je to hra o starých lidech,“ vysvětlila Uherová.

Stejně jako loni bude uděleno osm festivalových cen. Hlavní cenou bude titul Komedie roku 2018, dále budou předány Ceny odborné a studentské poroty, Cena diváků a Ceny za nejlepší ženský a mužský herecký výkon a za nejlepší režii. Poosmé bude udělena Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru v posledních letech. „Tuto cenu bude doprovázet i zbrusu nová plastika z dílny renomovaného sochaře Petra Nováka,“ řekl ředitel divadla Petr Dohnal.

Soutěžní komedie bude tradičně hodnotit odborná porota, v níž letos usedne recenzentka Jana Paterová, dramaturgyně Divadla v Dlouhé Karola Štěpánová, režisérka Kateřina Dušková, dramaturg ČT Zdeněk A. Tichý a dramaturg Divadla F. X. Šaldy Liberec Jiří Janků. Její alternativou je studentská porota složená ze studentů Masarykovy univerzity Brno. Své hlasy samozřejmě opět odevzdají i sami diváci.

Pondělní galavečer

Výsledky se lidé dozví příští pondělí na tradičním Galavečeru smíchu, který bude opět přenášet Česká televize, moderovat budou Miroslav Hanuš a Jana Ondrušková.

„Každé soutěžní představení má opět svého kmotra, letos do Pardubic zavítají Libuše Švormová, Simona Postlerová, Petr Čtvrtníček, Jakub Kohák nebo Jan Čenský,“ uvedl mluvčí divadla Radek Smetana.