Východočeská galerie se pro Slavíčkovi příznivce uzavře již tuto neděli 31. srpna.

Otevřeno je do neděle od deseti do osmnácti hodin. A dnes je navíc vstup do galerie na zámku zdarma, jelikož se jedná o poslední pátek v měsíci.

Kromě desítek obrazů vznikalo ze Slavíčkova umu i několik divadelních kulis, které přežily až dodnes. Jeho inspirací v tvorbě se stala malebná ves Kameničky, kam se po roce 1903 přestěhoval.
„Brzy se mezi místními stal známou osobou a po necelém roce se na něho obrátili s prosbou – potřebovali divadelní kulisy," popisuje jeho život kurátorka sbírek galerie Vanda Skálová.

Na hlavní výjev kulis vymaloval spolu s malířem Bohuslavem „Baťkou" Dvořákem samotnou ves s nedalekým Jeníkovem v pozadí a na postranní křídla detaily vesnických chalup. Vystačil si pouze s oleji a temperami.
„Náklady na kulisy měly být jen nejnutnější – jsou malovány na prosté hrubé plátno napnuté na rámu stlučeném z dřevěných krajinek – měla to být zkrátka jen divadelní dekorace. Kdo by se tehdy nadál, že se po více než století stanou ozdobou přehlídky Slavíčkových děl spjatých s Kameničkami," zakončila Vanda Skálová.

Markéta Markovicsová