Akci u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa a 25 let České republiky pořádá spolek Kultura pro město. „Pořad jsme koncipovali jako procházku stoletou historií naší novodobé vlasti s přihlédnutím k dění v Holicích. Návštěvníkům proto připomeneme nejen, jak se v roce 1918 vyhlašovala samostatná republika, ale i prožívání dalších dějinných mezníků. Věříme, že tato show naše spoluobčany osloví a každý si přijde na své,“ řekl předseda pořádající organizace Lukáš Peška.

A na co se tedy můžete těšit? Ve 13 hodin vyjde průvod od sokolovny na náměstí TGM za osobní účasti prezidenta Osvoboditele, ve 13:30 se koná slavnostní zahájení na náměstí TGM, ve 13:45 začne divadelní hra vévévé.československo.cs, provázející stoletou historií republiky. V 15:45 se můžete těšit na svět Oldřicha Nového v podání herce Východočeského divadla Pardubice Milana Němce a orchestru Dr. Swing, od 17:30 Hašlerka: skladby Karla Hašlera, šansony, lidové a národní písně, v 19 hodin Progres 2: brněnská bigbeatová legenda, ve 20:45 Factorial! Orchestra: bigband moderního střihu s holickými kořeny a v 22 hodin Modlitba pro Martu a závěrečný přípitek.

Dále jsou připravena také sokolská cvičení, taneční výstupy TS Muse a české besedy, cyklisté na historických kolech, ukázky činnosti policie a četnictva či zásah historické sanitky. Bohatý doprovodný program nabídne projížďky historickým autobusem, výstavu veteránů, airsoftovou a vzduchovou střelnici, dopravní hřiště a trenažér, stanoviště skautů a domu dětí a mládeže i další atrakce.

Ve vitrínách v 1. patře Kulturního domu města Holic bude nainstalována výstava ke 120 letům cyklistiky v Holicích.