Slavné symfonie

Hudební příznivci vyslechnou slavné symfonie Sergeje Prokofjeva a Felixe Mendelsohna-Bartholdyho a méně známý flétnový koncert Saveria Mercadanteho.
Účast dvou zahraničních umělců dodá celému večeru jistě slavnostní atmosféru. Pod taktovkou amerického dirigenta Jeffrey Silberschlaga se jako sólista představí Ital Giuseppe Nova.

Úvodní skladba programu má pro pardubickou Komorní filharmonii zvláštní význam.
Klasická symfonie Sergeje Prokofjeva byla v prosinci roku 1970 na programu prvního koncertu, který v Pardubicích dirigoval první šéfdirigent orchestru Libor Pešek.

Geniální dílo

Jde o geniální dílo, ve kterém autor vědomě navázal na vídeňské klasiky. Nejde však o žádnou kompilaci, ale o mistrovskou skladbu mladého autora – modernisty.

Druhá skladba večera, jejímž autorem je Saverio Mercadante, se na programech koncertů začala objevovat teprve v posledních desetiletích. Mercadante byl především skladatel operní. Za svůj život zkomponoval neuvěřitelných padesát osm oper.

Jako dirigent se prosadil ve Vídni, Madridu, Cádizu a Lisabonu, prostřednictvím Rossiniho se dostal také do Paříže. Díky svému opernímu novátorství je mnohými muzikology považován za jednoho z předchůdců Giuseppa Verdiho. Mercadante jako někdejší vynikající flétnista napsal pro tento nástroj celkem čtyři koncerty, nichž Koncert e moll je nejčastěji uváděný.

Italský sólista

Sólový part přednese Giuseppe Nova, jeden z nejvýznamnějších italských flétnistů své generace. Hrál v prestižních koncertních sálech v Evropě, Spojených státech, Latinské Americe i Asii a vystupoval s mnoha vynikajícími orchestry (Orchestra Filarmonica v Turíně, Orchestre Côte d'Azur, Thailand Symphony Philharmonic, Arena di Verona Orchestra a dalšími). Je vyhledávaným pedagogem mistrovských kurzů, natočil několik CD.
V současné době vyučuje na Aosta Music Foundation a je hostujícím profesorem na St. Mary’s College of Maryland (USA).

Italská symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, která zazní na závěr koncertu, je stejně jako Prokofjevova „Klasická“ plná optimismu a vitality. Když jednadvacetiletý Mendelssohn navštívil v roce 1930 Itálii, byl touto zemí naprosto nadšen a okouzlen. Symfonie, která vznikla pod tímto dojmem, je energické a strhující dílo s virtuózními pasážemi ve všech nástrojích a je nedílnou součástí světového repertoáru.

Americký dirigent

Dirigentské taktovky se při dnešním koncertu ujme Američan Jeffrey Silberschlag, hudební ředitel a dirigent Chesapeake Orchestra a River Concert Series.
Jako dirigent a sólista na trubku vystupoval po celé Evropě, USA, Rusku, Číně, Japonsku a Izraeli a hostoval u mnoha významných orchestrů.
Mnohokrát uváděl premiéry děl soudobých skladatelů. V současné době je uměleckým ředitelem a vedoucím hudebního oddělení na St. Mary’s College v Marylandu.

V úterý v Praze

Se stejným programem vystoupila Komorní filharmonie Pardubice v úterý, v Betlémské kapli v Praze. Koncert, pořádaný pod záštitou Velvyslanectví USA, byl součástí desátého ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Tóny nad městy, který se koná v různých městech České republiky za účasti našich i zahraničních umělců.

(kfp)