Komorní soubor Barocco sempre giovane, který tvoří bývalí studenti pardubické konzervatoře, doslova zazářil na prestižním mezinárodním festivalu v Makedonii.

Na hudebním pódiu v Ohridu interpretační umění Pardubáků sklidilo stejně nadšené ovace jako světoznámý houslista Pavel Kogan či Viktor Tretjakov a další slavné osobnosti včetně našeho Václava Hudečka.

Umělecký vedoucí a zakladatel souboru Josef Krečmer velký úspěch přičítá odvážnému mládí, strhujícímu temperamentu a také obrovskému nasazení.

Ohromující úspěch

„Ohlas byl skutečně úžasný a makedonské obecenstvo nesmírně vstřícné. Říkám sice makedonské, nicméně protože Ohrid je turistickým centrem, tak mezi posluchači nechyběli ani Japonci, Italové, Američané, prostě panoval zde takový lidský Babylon,“ sdělil umělecký vedoucí a zakladatel sboru Josef Krečmer.

Na festivalu v Ohridu vystupovali mladí muzikanti poprvé, v rámci tzv. Českého dne. To však nebyl jediný koncert. „První vystoupení jsme měli ve městě Bitola, kde panovala už více islámská kultura. Ono vůbec v Makedonii se to neustále střídá – najdete tu křesťanské a muslimské vesnice, oblasti s mešitami a zase pravoslavnými kostely,“ doplnil Krečmer.

Druhý koncert už byl na padesátém ročníku festivalu v Ohridu, v minulých letech tu účinkovaly takové hvězdy jako Richter, Rostropovič, Navara… „Musím říci, že jsme byli překvapeni, protože jsme si mysleli, že jedeme do Makedonie, což není zrovna pupek světa, že? A najednou jsme byli překvapeni věhlasem a vysokou úrovní festivalu.

Před námi účinkoval například Moskevský komorní orchestr, Kodály kvartet, nechyběla ani další slavná jména současných umělců. Překvapil mne i samotný Ohrid, byť Balkán znám, dokonce jsem strávil dobrodružnou dovolenou v Albánii, prostě jsem jen zíral, o jak nádherné historické a významné město jde.

Bylo nějakou dobu i hlavním sídlem makedonské říše a všechny ty tradice, památky máte jako na dlani. Jen tak pro zajímavost, když ve střední Evropě začala dominovat západní liturgie, tak učedníci Cyrila a Metoděje se uchýlili do Ohridu. Takže je skutečně jedním z významných center slovanské kultury a písemností,“ konstatoval zakladatel souboru.

Profesor Krečmer s nadšením hovořil o zdejším sladkovodním jezeru s úžasně čistou vodou, o nádherných horách, impozantních chrámech. Nicméně, jak sám říká, jeli sem „za prací“. „Naším vzácným sólistou byl houslista Václav Hudeček, který tu nebyl poprvé a naše účinkování se uskutečnilo také díky jemu. Program tvořila díla české a světové hudby. Hráli jsme Stamice, Bendu, ale i Bacha, Vivaldiho, Mozarta,“ informoval profesor Krečmer.

Skvělá atmosféra

Všichni asi nikdy nezapomenou na atmosféru koncertu v pravoslavném ohridském kostele svaté Sofie z 11. století s úžasnou akustikou. Nebyli jediným komorním orchestrem, mohli ocenit i hráčské umění třeba Francouzů. „Tento festival trvá celé léto, takže v programu najdete i operní představení, činoherní, ale nechybí ani vystoupení symfonických orchestrů, špičkových interpretů.

Je obdivuhodné, jak si festival za těch padesát let trvání drží tak skvělou úroveň. To víte, že pro nás to byla jedna z velkých příležitostí, moc si toho vážíme, protože navíc jsme byli jediným hudebním tělesem z východočeského regionu. Ale jinak musím říci, že jsme si stejně považovali koncertu na letošním Pražském jaru anebo účinkování na mezinárodním festivalu v Brně, Moravských Budějovicích a dalších menších festivalech. Nicméně Ohrid, to byla exotika a jedinečná šance, které se Barocco sempre giovane zhostilo se ctí,“ uvedl zakladatel uznávaného pardubického sboru.

Josef Krečmer se po návratu z Makedonie už začne věnovat se svými svěřenci dalším koncertům. Letos jich mají už na svém kontě pětačtyřicet a do konce roku jich bude šedesát.

Milada Velehradská