Do města zavítal v sobotu Žlutomodrý den. Charitativní akci na pomoc centru Paraple přijeli podpořit také Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř, kteří v hale pardubického nádraží uspořádali svoji Hodinu zpěvu. Ta byla vyvrcholením Žlutomodrého dne, který podpořili svou přítomností a autogramiádou také hokejisté HC Eaton Pardubice a rovněž i basketbalisté BK JIP Pardubice.

Scénárista a herec Zdeněk Svěrák pak z Pardubic vypravil vlak tažený parní lokomotivou, který zamířil do sousedního Hradce Králové, kde pokračovala charitativní část.

Tři města, tři hlavní nádraží a spousta zajímavých expozic na kolejích či soutěží a koncertů. To všechno uspořádala o uplynulé sobotě síť elektroprodejen Berry na podporu centra Paraple, které pomáhá lidem na vozíku.

„Výtěžek ze vstupného na program i z jízdy zvláštních vlaků dáme Centru Paraple,“ potvrdil Ladislav Dopita, spolumajitel společnosti Elberry.
Žlutomodrý den Berry přilákal řadu návštěvníků do krajských metropolí, Hradce Králové a Pardubic, také na malé nádraží ve Skutči.

Houpačky, balonky a skákací hrad udělaly radost těm nejmenším návštěvníkům, kinematograf v železničním vagonu navštěvovali bez rozdílu malí i velcí.

Podívat se přišli rovněž manželé Trníkovi, kteří s sebou přivedli hned čtyři ze svých pěti dětí. „Byli jsme v kině i v herně, na obou místech se dětem moc líbilo,“ uvedla Renata Trníková.

V Hradci Králové se velikým lákadlem stala odpolední autogramiáda fotbalistů FC Hradec Králové. Dnes již prvoligoví hráči rozdávali své podpisy ostošest. Pardubické nádraží obsadili další sportovci. Zasoutěžit si návštěvníci mohli s basketbalisty BK JIP Pardubice nebo se vyfotit s hokejisty HC Eaton. Chybět nesměli ani patroni Centra Paraple Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř. S nimi si všichni mohli užít Hodinu zpěvu.

„Vloni jsme přistavěli budovu a rozšiřujeme nyní provoz. Místo čtrnáctidenních pobytů budeme ke konci roku mít třítýdenní pobyty. Máme o pět pokojů víc. Musíme je vybavit, pořídit kompenzační pomůcky a navíc začínáme s novými programy. Peníze, které touto akcí získáme, budou jedním ze zdrojů na pokrytí nákladů,“ vysvětlila ředitelka Centra Paraple Alena Kábrtová.

Šek v hodnotě 250 tisíc korun předají zástupci sítě elektro Berry centru při televizním pořadu Dobročinná akademie. Ten bude vysílán 28. září.

„Paraple se bez veřejné sbírky neobejde“

Známé melodie linoucí se hlavní halou vlakového nádraží v Pardubicích překvapily každého, kdo v sobotu prošel kolem. Žlutomodrý den Berry, jehož výtěžek poputuje na konto Paraple, oživili i jeho patroni ZDENĚK SVĚRÁK a JAROSLAV UHLÍŘ.

Jak dloho trvá spolupráce dua Svěrák Uhlíř s centrem Paraple?
Svěrák: Od roku 1994. To je 16 let, pokud dobře počítám.

Jaké jsou vaše další plány? Máte nějaký sen, který byste si ještě chtěli s Parapletem splnit?
Svěrák: My jsme si ten sen už splnili. Naším snem bylo, aby se vozíčkáři do centra Paraple vešli, protože ono jich je pořád víc a víc. Tak jsme přistavěli nové křídlo budovy. Ale tím u nás vybírání peněz nekončí, protože centrum se bez veřejné sbírky neobejde. Jeho chod a placení zaměstnanců, prostě to bude napořád a až nebudeme, nevím, kdo to po nás převezme.

A váš vztah k železnici?
Svěrák: Máme s panem Uhlířem písničku o parní lokomotivě a dneska jsme si na ni mohli sáhnout. Já jsem navíc vypravil vlak poháněný párou z Pardubic do Hradce ve třináct nula pět z první koleje. Měl jsem červenou čepici a potěšilo mě, že ta lokomotiva byla ještě starší než já. Sice jenom o rok, ale byla starší.
Uhlíř: Já mám vztah takový, že jsem si před čtrnácti dny pořídil vláček. Jako malý jsem měl na klíček, tenhle je na tužkovou baterku.

Kdy naposled jste zpívali na nádraží?
Svěrák: To vám řeknu přesně. Na nádraží jsme nezpívali nikdy. Na nádraží jsem akorát poslouchal, kdy mi jede vlak.
Uhlíř: Já jsem navrhoval, že bychom měli zpívat v hale, kde se vše ozývá, pomalejší písničky. Takové to, že dozpíváte jednu sloku, doznívá, začnete druhou a ještě se překrývá s tou předcházející. My však máme dost písniček rychlých, tak to možná byla taková řezanka. Hlavně jde o to, aby lidé zpívali s námi, protože správně Zdeněk Svěrák řekl, že náš zpěv je pouze návodný. My nejsme majiteli velkých hlasů, takže když se lidé přidají, tak je to ono.