Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svůdník a pokrytec. Takový je rovněž pardubický Don Juan

Pardubice - Pardubická inscenace nabízí výtvarně zajímavé scény i skvělou hudbu Darka Krále

4.12.2012
SDÍLEJ:

Don Juan Foto: Východočeské divadlo Pardubice

Třetí premiéru má za sebou Východočeské divadlo Pardubice. Repertoár pardubického souboru obohatil známý svůdce Don Juan ve slavném zpracování francouzského dramatika Molièra.

Don Juan je člověk, který překračuje všechny hranice. Žije si po svém, chce se bavit a na ostatní nebere ohledy. Často se dostává do konfliktů se svým sluhou Sganarelem, který se obává, že jeho pán dojde zaslouženého trestu.

Archetyp svůdníka

Juanovské téma se dočkalo mnoha různých zpracování a zdomácnělo i na českých divadelních prknech, samotná postava Dona Juana je pak již po staletí archetypem svůdníka. V Pardubicích Juana pohostinsky režírovala Kateřina Dušková. Pro tu byl stěžejní příběh člověka, který se dobrovolně vyloučil ze společnosti, jejíž pravidla neuznává a není podle nich ochoten žít.

Začátek Dona Juana je trochu těžkopádný, což je ovšem zakódováno již v samotném Molièrově textu. Postupně ovšem inscenace nabírá spád a jejím vrcholem je Juanův monolog o pokrytectví. V Pardubicích ho představitel Juana Ladislav Špiner pronáší do osvětleného hlediště, což není řešení nikterak neobvyklé, ale stále účinné. Špinerův monolog se tak dočkal potlesku na otevřené scéně, což v českých poměrech nebývá u vážných monologů úplně obvyklé.

Velkou příležitost dostal služebně nejmladší člen pardubického souboru Petr Borovec. Jeho sluha Sganarel je především komickou figurkou, i když se snaží být i Juanovým svědomím a přemluvit svého pána, aby se dal na cestu pokání. Ostatní herci ztvárňují menší role, kterými hlavně slouží příběhu.

Skvělá hudba

Scénický koncept se nese ve znamení jednoduchosti – hraje se většinou na téměř prázdné scéně, divácká pozornost je tak koncentrována na herecký projev. Povedené je výtvarné řešení některých scén, jako je opulentní hostina na začátku druhé části či závěrečná scéna Juanovy smrti. Kostýmy jsou časově nezařaditelné – ani historizující, ani vyloženě současné. Znamenitým nápadem bylo pozvat ke spolupráci skladatele Darka Krále. Hudební podkres je zpočátku spíše nenápadný, ale s postupujícím dějem nabírá na důležitosti.

Pardubický Don Juan nepřichází s nějakým novým úhlem pohledu na známou a mnohokrát zpracovanou tematiku. Je to ale vizuálně zajímavá inscenace s jasným směřováním.

Autor: Lukáš Dubský

4.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení