Představení Tanečník uvedli herci pardubického divadla  v jeho světové premiéře. Autorkou hry je úspěšná česká dramatička Lenka Lagronová. Přestože debutovala až po roce 1989, dočkala se uvedení již osmnácti svých her. Jejich společným rysem je lyričnost, vyznačují se ponořením do vnitřního světa postav. Nejinak tomu je i v Tanečníkovi.

Snové drama

Tanečník je snové drama naznačující vývoj vztahu dvou mladých lidí. Marii s Janem k sobě přivede zdánlivá náhoda. Oba hledají místo, kde by se mohli ukrýt a přespat. Společensky nevyzrálá Marie si v sobě nese břímě bolu a utrpení, ale také touhu. Život v chudobě, nejistotě a především v osamění je pro ně společný. Touha se přiblížit, dotknout se a poznat toho druhého přerůstá u obou hrdinů až v touhu ztotožnit se a najít tak v druhém oporu.

Dílo zdramatizoval dramaturg pardubického divadla Zdeněk Janál, roli režiséra si vyzkoušel člen hereckého souboru Východočeského divadla Radek Žák. V roli Marie se divákům představila přesvědčivá Kristina Jelínková. Tanečnímu vlnění se oddával Miloslav Tichý. Velmi dobrý dojem z celé inscenace podtrhuje decentní hudební aranžmá.

Marek Líbal