Jednoznačným vítězem dvanáctého ročníku Grand Festivalu smíchu se stali Naši furianti. Česká klasika, kterou do Pardubic přivezlo pražské Divadlo v Dlouhé, posbírala hned tři festivalové ceny. Zvítězila u odborné poroty, získala individuální ocenění za nejlepší ženský herecký výkon a navrch má i titul nejcennější – Komedie roku.

Tento titul získá komedie, která nejlépe vyjde ze součtu hodnocení kritiků, studentské poroty i diváků. Nejlepší ženský herecký výkon festivalu podala podle odborné poroty Klára Sedláčková – Oltová, která ve Furiantech ztvárnila úlohu hloupé Kristýnky Fialové. Ve většině adaptací komedie prvního dramaturga Národního divadla Ladislava Stroupežnického je tato postava spíše vedlejší, Sedláčková – Oltová však na sebe dokázala strhnout pozornost a získat pro sebe vítězství v kategorii, ve které v předchozích dvou letech kralovali domácí – a to díky Martině Sikorové.

Studentům se letos nejvíc líbil Sex

Cenu odborné poroty v čele s šéfredaktorem Divadelních novin Janem Kolářem si rovněž odnesli umělci z pražské Dlouhé.

Nejlepší komedie vybírala také studentská porota, která je složená ze studentů filozofických a divadelních fakult. Této porotě se nejvíce líbila inscenace Sex noci svatojánské, kterou na festival dovezlo pražské Divadlo pod Palmovkou. Komedii slavného herce a režiséra Woodyho Allena režíroval Petr Svojtka.

Nejlepší komedii mohou na Grand Festivalu smíchu tradičně vybírat i diváci. Těm se nejvíce líbila pocta trampingu nazvaná Zločin v Posázavském Pacifiku, což je koprodukční inscenace Městského divadla Mladá Boleslav a pražského Divadla Kalich.

Nejlepší mužský herecký výkon našli odborníci podle očekávání v inscenaci Dejvického divadla Dealer's Choice. Zvítězil Václav Neužil, který vytvořil roli hyperaktivního Mugsyho. Není bez zajímavosti, že právě Neužil je společně s Jurajem Kukurou soupeřem herce Východočeského divadla Ladislava Špinera o vítězství v Ceně Thálie.

Co se týče festivalových cen, tak domácí soubor, který soutěžil s komedií Liška v kurníku, zůstal letos bez trofeje.

Jiří Suchý je prvním Geniem smíchu

Novinkou letošního ročníku je Cena Genia smíchu. Ta je určena pro aktivně tvořícího umělce, který se mimořádným způsobem zasloužil o divadelní žánr komedie.
Vítěze vybírala akademie složená zhruba ze třiceti kritiků, divadelních publicistů a teoretiků. Prvním držitelem této ceny se stal principál Divadla Semafor Jiří Suchý, který loni v říjnu oslavil osmdesáté narozeniny.

Všechny ceny byly v pondělí večer předány na Galavečeru smíchu, který opět zaznamenávala Česká televize.

LUKÁŠ DUBSKÝ