Na večerní obloze po soumraku nad jihovýchodním obzorem je stále více nápadný jasný bod. Nejedná se však o hvězdu, nýbrž o planetu Jupiter.

Ta je letos na obloze velmi výhodně položená v souhvězdí Ryb a navíc je po dvanácti letech nejblíže k Zemi. Už malý dalekohled odhalí čtveřici jeho největších měsíců a ve větším přístroji je možné spatřit oblačné pásy táhnoucí se rovnoběžně s rovníkem na severní i jižní polokouli planety Země.

Jupiter lze vidět hned tři dny v týdnu

Nejen to ale umožní návštěvníkům spatřit pardubická hvězdárna, která při této mimořádné poloze planety pořádá akci nazvanou „Obří Jupiter v dohledu“. Podle našich informací jde doposud o nejdelší akci hvězdárny svého druhu, neboť trvá od počátku listopadu až do konce ledna 2011, tedy celé tři měsíce! „Lidé se mohou přijít podívat každou středu, čtvrtek a pátek vždy od 18 do 20 hodin,“ řekl Deníku Petr Komárek z Hvězdárny barona Artura Krause, která je při DDM Delta Pardubice.

Mimo Jupiter však budou moci návštěvníci spatřit také planetu Uran či další skvosty podzimního a zimního nebe.
„Jedná se o barevné dvojhvězdy, hvězdokupy či velkou mlhovinu v Orionu viditelnou od počátku roku 2011 a pochopitelně také Měsíc,“ dodal Petr Komárek.

Jupiter je plynná planeta přibližně dvanáctkrát větší než Země. Její rotační doba kolem osy je ovšem necelých deset hodin, což je příčinou viditelného polárního zploštění. „Na povrchu planety spatříme světlé a tmavé atmosférické pásy. Výrazným útvarem je tzv. Velká rudá skvrna, která je pozorovatelná už přístrojem okolo cca osm centimetrů v průměru, což je malý hvězdářský dalekohled. Jde o obrovskou cyklónu, do které by se nasoukaly i tři Země vedle sebe. Rychlost větru v ní dosahuje mnohdy až 640 kilometrů v hodině a jádro cyklóny bez ustání brázdí Jupiterovou atmosférou přes tři sta let!,“ vysvětlil Petr Komárek, který návštěvníkům hvězdárny rovněž poslouží svým odborným výkladem.

Letos v březnu to bylo už čtyři sta let od doby, kdy Jupiter svým, na dnešní dobu primitivním, dalekohledem objevil proslulý italský astronom Galileo Galilei…