„Když se řeknou Pardubice, vybaví se mi perník,“ svěřila se při své premiérové návštěvě krajského města mladá herečka Tereza Voříšková. Ta ve středu večer přijela do kina Dukla uvést celovečerní debut Tomáše Bařiny Bobule.

Choulostivé scény

„Scénář jsem dostala hrozně narychlo, vlastně až těsně před natáčením. Přečetla jsem si ho v časovém presu, asi během dvou hodin. Líbil se mi,“ sdělila Tereza Voříšková.

„Velmi sympatická mi byla i osoba režiséra a scénáristy Tomáše Bařiny,“ pravila představitelka Klárky, jíž se prý s celým štábem skvěle spolu〜pracovalo. „Pochopitelně včetně herecké party, která se na Bobulích podílela,“ doplnila Tereza Voříšková. Ta se ve filmu objevila i v určitých choulostivých scénách.

„Ne, že mi to bylo úplně jedno, ale myslím, že dopadly docela dobře. Je tam sice něco vidět, ale domnívám se, že jsou hezky udělané. Pan režisér se k tomuto tématu postavil celkem něžně, takže jsem byla spokojená,“ prohlásila.

„Při natáčení mě zaskočilo, že víno může být tak dobré a že se dá pít tak často,“ pousmála se mladá herečka, jež prý před natáčením nepila víno vůbec.
„Předtím jsem si dala spíše pivo. Teď už alespoň trochu rozumím tomu, jaký je rozdíl mezi opravdovým vínem a krabicovým pitím za pár korun,“ řekla Tereza Voříšková.

Filmová Klárka si v této veselohře, jejíž podtitul zní „nevinně o víně“, zahrála po boku Václava Postráneckého (ten ztělesnil otce Klárky), Kryštofa Hádka v roli podvodníčka Honzy, Lukáše Langmajera (Honzův kamarád Jirka), Lubomíra Lipského (Honzův dědeček) či Tomáše Matonohy.

Příběh plný vtipných hlášek příjemně plyne. „Je to milý film, který neřeší nějaké závažné věci. Je to taková oddychovka, po níž mají lidé chuť na víno,“ přiblížil Kryštof Hádek, jenž prý má se svou filmovou postavou společnou zálibu v pojídání chlebíčků.

„Mám je rád – stejně jako Lukáš Kohout, který se vydával za asistenta poslance a v poslanecké kantýně vykupoval levné chlebíčky,“ zavtipkoval filmový Honza.

„Slyšel jsem, že Lukáš Kohout má teď trochu problém, že mu nikdo nevěří. Nedávno prý snad měl nafingovat Čunkovo odstoupení z vlády. Chvíli dokonce pracoval v produkci tohoto filmu,“ prozradil našemu Deníku Kryštof Hádek.

„Jinak je ale film z větší části o víně,“ pokračovala jedna z hvězd Bobulí, které byly na slavnostním zahájení pardubického Febiofestu odměněny hned dvěma spontánními potlesky. Ten jeden se strhl hned po skončení filmu, kdy začaly běžet závěrečné titulky, ten druhý pak ve chvíli, kdy se úplně zavřela opona.

„Věřím, že pardubičtí diváci si najdou cestu do kina Dukla i na další filmy, které letošní Febiofest nabízí,“ doufá zakladatel a ředitel prestižní filmové přehlídky Fero Fenič.

„V Pardubicích jsou k vidění ty nejpozoruhodnější snímky z pražské přehlídky, festivalové hity, které byly nejdříve vyprodány. Ten, kdo na Febiofest zavítá, bude mít docela zajímavou zprávu o tom, co se v současné době ve světové kinematografii děje,“ domnívá se Fero Fenič.

Na co zajít v pátek?

„Velice si vážíme, že Febiofest v Pardubicích je. Pokud tady bude, tak ho budeme podporovat morálně a finančně i nadále,“ vyjádřil se hejtman Pardubického kraje Ivo Toman, který přehlídku společně s Fero Feničem odstartoval.

Dnešní hlavní program zahájí v kině Dukla ve 14.30 hodin snímek Mongol – Čingischán. „Film režiséra Sergeje Bodrova zachycuje dětství a mládí mongolského vojevůdce Čingischána. Ten zde usiluje o dívku svého srdce a sjednocení mongolských kmenů, které se rozpadly poté, co byl zavražděn jeho otec,“ pravil organizátor pardubického Febio〜festu Jan Motyčka.

Polský film Fígle přijde na řadu od 17.30 hodin. „Snímek vypráví o šestiletém chlapci, který pokouší osud. Věří, že ho série drobných událostí, které jakoby náhodou vyvolává, přivede blíž k otci, jenž jejich rodinu kdysi opustil,“ poznamenal Jan Motyčka.

Až na krev. Tato adaptace románu klasika americké literatury Uptona Sinclaira, která popisuje životní dráhu bezcitného ropného magnáta Daniela Plainviewa, bude uvedena od 20 hodin. „Pozvolna budovanou hutnou atmosféru drsného, realistického snímku umocňuje hudba složená jedním z členů kapely Radiohead Jonnym Green〜woodem,“ upřesnil pořadatel.

V klubu Hany Bany dnes od jedenadvaceti hodin pokračuje Febiofest Music Fest. Energické, progresivní reggae smíchané s prvky dubu, latino, funku nebo d'n'b a jazzovými kořeny bude představovat kapela Bug & Dub.