Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trutnovský Open Air: "Václav byl dobrý a věrný náčelník"

Východní Čechy - Open Air Festival Trutnov, který se letos uskuteční v areálu Na Bojišti od 16. do 19. srpna, bude věnován in memoriam náčelníkovi Václavu Havlovi a guruovi undergroundu Ivanu Martinovi „Magoru“ Jirousovi.

25.3.2012
SDÍLEJ:

Trutnov Open Air Music Festival 2011Foto: Tomáš Plecháč

Právě Václav Havel festival podporoval v dobách zlých i dobrých. Naposledy v lednu a srpnu loňského roku.

Hrádeček jako skrýš

Václav Havel byl u zrodu festivalu nejen v roce 1984, krátce po propuštění ze svého nejdelšího věznění, ale i v roce 1987. Když StB v roce 1987 festival ve Volanově u Trutnova rozehnala a organizátory pozatýkala, aparaturu se podařilo schovat na Hrádečku u Václava Havla, který pro ni ve své stodole poskytl skrýš před StB. Právě rok 1987 je oficiálně uváděn jako počátek současného festivalu. „Vše bylo tak konspirativní, že jsem se o tom dozvěděl až po třinácti letech, paradoxně od samotného náčelníka, když přijel na festival,“ vzpomíná zakladatel trutnovského festivalu Martin Věchet.

Hvězda festivalu

„Václav Havel nám pomáhal a zastával se nás však nejen v dobách zlých, dobrých, ale i současných. Jinými slovy v počátcích festivalu i později, ať jako disident, prezident nebo neformální či již jako jmenovaný náčelník,“ pokračuje Martin Věchet. Jeho slova potvrzuje i to, že se Václav Havel objevil hned na prvním polistopadovém festivalu jako čerstvě zvolený prezident v létě 1990. „Na Bojiště přijel prezident v tričku Rolling Stones, muž, kterého miloval téměř celý národ. Ve stejně humorném duchu se nesla i náčelníkova podpora o osmnáct let později. Když se dozvěděl o záměru místních radních zastavět louky, na nichž se festival pořádá, ve veřejném dopise vyjádřil své obavy i víru v to, že festival s letitými kořeny nezničí městská zástavba podobně jako tanky Varšavského paktu Pražské jaro. V humorně laděném projevu na hlavním pódiu zase vyzval přítomné, aby stejně jako on nekupovali sirky, pomazánky a další věci v supermarketu, který by měl eventuálně stát Na Bojišti. Vzpomínám, že jej doprovázel bouřlivý potlesk a skandování Vašek Havel na Hrad. Byla to vlastně největší, až na pár výjimek nehrající, hvězda festivalu,“ vzpomíná s úsměvem Martin Věchet.

Václav Havel festival podpořil i v lednu 2011, kdy jej vlastnoručně podepsaným dopisem starostovi města, společně s dalšími patnácti navrhovateli (mimo jiné i Evou Pilarovou), navrhl na udělení kulturní ceny města za rok 2010. Radní však raději cenu neudělili nikomu. Z komise, která udělení ceny projednává a doporučuje, poté nesouhlasně odešel jeden z jejích dlouholetých členů.

V srpnu 2011 Václav Havel zase pozdravil účastníky festivalu na dálku, telefonicky, a vyjádřil podporu s lítostí, že nemůže být kvůli svému zdravotnímu stavu jeho součástí. „Václav Havel festival v podstatě podporoval do posledního dechu,“ dodává spoluorganizátorka festivalu Eva Navrátilová.

Jeden svět

Předvojem letošního trutnovského hudebního festivalu je i filmový festival Jeden svět společnosti Člověk v tísni, který dnes končí v Trutnově. Festival dokumentárních filmů o lidských právech probíhá na různých místech republiky a v Trutnově se jeho taktovky ujali pořadatelé Open Air Festivalu.

„Filmový festival se nám letos, po čtrnácti letech jeho existence, podařilo uskutečnit i v Trutnově. Jeho organizací vyjadřujeme i podporu místnímu kinu, které strádá,“ říká v této souvislosti Eva Navrátilová. Právě v jeho prostorách se festival Jeden svět pořádá.

Pánek na Hrad!

Letošní Open Air Festival měl být původně věnován právě společnosti Člověk v tísni, která vznikla před dvaceti lety, a České obci sokolské, která si letos připomíná 150. výročí od svého vzniku. I přes vynucenou změnu se však plánovaná debata se zakladatelem společnosti Člověk v tísni, bývalým listopadovým studentským vůdcem Šimonem Pánkem, uskuteční. „Právě Šimona Pánka by Václav Havel, jak sám říkal, rád viděl jako svého nástupce na Hradě. A my také…,“ uzavírá téma s úsměvem Martin Věchet.

(op)

Autor: Redakce

25.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ordinace se zavírat nebudou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Úderem páteční druhé hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti pro volby do Poslanecké sněmovny.
AKTUALIZUJEME
20

Volební místnosti se znovu otevřely, účast zatím vysoká

Volby pokračují až do 14 hodin, výsledky budou večer

Pardubický kraj – Nejdůležitější volby po sametové revoluci. Tak mnozí hovoří o letošních volbách do Poslanecké sněmovny. A v prvních hodinách se zdálo, že voliči hlasování skutečně neberou na lehkou váhu. Někde se na páteční možnost vhodit svůj hlas do volební urny dokonce stály fronty.

Treille trefil v prodloužení dva body pro Dynamo

Pardubice – 2:0, 2:3, 4:3. Po utkání obratů získali hokejisté Pardubic druhou výhru nad Zlínem. V utkání 15. kola Tipsport extraligy rozhodl v prodloužení francouzský útočník Sacha Treille.

Ve volebních místnostech v Pardubicích bylo v pátek odpoledne plno

Pardubice - Úderem druhé se otevřely volební místnosti v celé republice. Pardubický deník byl u toho, když se tak stalo na Základní škole Bratranců Veverkových v centru Pardubic.

Pardubická kapela Trdlo oslaví 35 let se stejně starými Kameloty

Pardubice – Nejen volbami jest člověk živ. Místo sledování volebních výsledků tak může v sobotu večer zajít například do pardubického hudebního klubu Žlutý pes na Cihelně, kde oslaví 35 let existence pardubická kapela Trdlo, mimo jiné vítězka Porty 1997.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení