Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

UNICEF dnes v Pardubicích završí své české turné

Pardubice - Jedním z hostů besedy, která se uskuteční od osmnácti hodin v Congress Centru zdejšího AFI Paláce, bude také ředitelka českého výboru UNICEF Pavla Gomba.

23.2.2011
SDÍLEJ:

Výkonná ředitelka české pobočky UNICEF Pavla GombaFoto: Deník/Šimánek Vít

Dalo by se říci, že Pavla Gomba oslavila kulaté narozeniny – její působení v UNICEF (Dětský fond OSN) totiž vloni dosáhlo právě deseti let. Vystudovala obor finance na VŠE v Praze, v roce 1996 pracovala na obchodním oddělení dánského velvyslanectví, poté dva roky v Nizozemské obchodní komoře. Jako výkonná ředitelka nastoupila do UNICEF v roce 2000. Několik let byla členkou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Vydala knihu „Slyšíte nás“ s příběhy dětí, které poznala během cest po Africe a Asii. Po celou dobu své činnosti publikuje články k aktuálním tématům v oblasti rozvojové pomoci. Od září navštěvuje s projektem UNICEF Tour města v Čechách. Pardubice hostí UNICEF právě dnes.

Proč jste na závěr projektu UNICEF Tour zamířili právě do Pardubic?
Máme zde mnoho příznivců, ať už to jsou lidé, kteří programy UNICEF na pomoc dětem podporují nákupem přání, občasným darem nebo pravidelně – jako Přátelé dětí UNICEF.

Lidé si mohou po celý měsíc únor v Pardubicích prohlédnout výstavu fotografií. Co všechno expozice v galerii Mázhaus, v AFI Paláci a v Café Chillis mapuje?
Situaci dětí ve světě a to, jak jim UNICEF pomáhá. Jsou zde k vidění nejenom fotografie historické - jako je například vykládka humanitární pomoci na ruzyňském letišti těsně po druhé světové válce, ale i fotografie velmi aktuální, z nedávné pomoci po zemětřesení na Haiti, na které se Češi významně podíleli. Lidé na výstavě uvidí také některé z osobností, které UNICEF podporují, například fotbalista David Beckham nebo herečka Whoopi Goldberg, se kterou jsem letos v létě měla možnost se osobně setkat.

Další částí projektu je beseda pro veřejnost, která se uskuteční právě dnes…
Ano, lidé mohou přijít v osmnáct hodin do Congress Centra ve třetím patře AFI Paláce. Na besedě představím zajímavé projekty UNICEF, ale také například světovou novinku, která dokáže zabránit přenosu viru HIV z matky na dítě. Lidé si budou moci ochutnat terapeutickou výživu, podívat se, jaké věci zachraňují miliony životů. Těší mě, že se besedy účastní i známé osobnosti, které UNICEF podporují. Svůj zájem o naši besedu projevil také hejtman, primátorka a další představitelé města a kraje.

Co pro vás osobně jako ředitelku UNICEF znamená takové osobní setkání s lidmi? Není jednodušší k nim promluvit z rádia, televize a oslovit jich tak daleko více?
Média jsou pro získávání příznivců velmi důležitá – ukazuje to například český úspěch DMS. Kolik toho ale o své práci můžete říct za třicet sekund, což je obvyklá délka televizního spotu? Setkávám se často s tím, že lidé sice název UNICEF znají, ale už nemají představu o tom, co dělá.

O čem s lidmi chcete konkrétně mluvit?
Jak jsme například dokázali téměř vymýtit dětskou obrnu, jak se dostáváme k dětským vojákům, jak pracujeme i v tak obtížných a izolovaných zemích, jako je Severní Korea nebo Barma…

Zmínila jste se o DMS. Budou vaší prioritou i v Pardubicích?
Naopak! Nejedeme žádat o peníze, ani o zasílání DMS. Přijíždíme proto, že naši dobrovolníci a dárci si zaslouží, abychom jim osobně poděkovali. A všichni ostatní se mohou zeptat na vše, co je o UNICEF a humanitární pomoci zajímá. Například to, kam v UNICEF vybrané peníze jdou, kolik se spotřebuje na vlastní provoz, jak pomoc v terénu chráníme před rozkradením a podobně. Budu také mluvit o konkrétních osudech konkrétních dětí, které jsem díky své práci měla možnost potkat ve Rwandě, Sierra Leone, Středoafrické republice, Bhútánu, Belize a v řadě dalších zemí.

Na své programy vybíráte prostředky od veřejnosti. Jací jsou Češi dárci?
Ochotní a opatrní. Lidé potřebují vědět, co se s jejich penězi stane, jaká část se skutečně dostane k potřebným. U nás se někdy přidává pochybnost, proč vlastně žádáme lidi o peníze, když je dostáváme z OSN. Tak tomu ale není – vše, co UNICEF dělá, je financováno pouze z dobrovolných příspěvků a prodeje našeho zboží. Naše náklady na administrativu činí čtyři procenta.

Vraťme se k vašemu projektu UNICEF Tour, se kterým právě přijíždíte do Pardubic. Co byste vzkázala místním obyvatelům?
Určitě si udělejte ve středu 23. února od osmnácti hodin čas a přijďte se i s přáteli podívat na besedu UNICEF! Budu se na vás těšit.

(op)

23.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení