Letošní téma Oheň ve městě volně navazuje na úspěšnou výstavu Voda ve městě, kterou připravil archiv ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem (HZS) Pardubického kraje v roce 2014. Živel oheň se návštěvníkům výstavy představí v obou svých podobách – jako dobrý sluha i jako zlý pán.

"S pozitivním působením ohně se návštěvníci výstavy setkají například při jeho využití k osvětlení nebo u živností a řemesel potřebujících oheň k výrobní činnosti. Negativní stránky ohně pak dokumentují četné požáry, kterým město v minulosti čelilo, a s nimi související vývoj protipožárních opatření, hasičského vybavení a organizace boje s požáry – od ponocných, přes sbory dobrovolných hasičů až k novodobým profesionálním jednotkám," uvedla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.

Vystavené archiválie jsou doplněny plánovou dokumentací, fotografiemi a dalšími předměty. Výstavu archiválií doprovází prezentace činnosti HZS Pardubického kraje s názvem „Floriáni dnešních dnů“, která návštěvníky seznámí především s novodobou historií sboru a s vývojem moderní všestranné záchranářské praxe, jejíž počátky v našem regionu spadají do 80. let 20. století.

Ve Státním archivu Pardubice je tak možné spatřit historicky první vyprošťovací nářadí, které hasiči použili například při tragické železniční nehodě v Krouně. Obě výstavy jsou ke zhlédnutí v prostorách Státního okresního archivu Pardubice na Bělobranském náměstí, a to do 2. prosince. Otevřeno je vždy od pátku do pondělí, a to v pátek a v pondělí od 10 do 18 hodin a v sobotu, v neděli a ve svátek od 14 do 18 hodin.