Peruánské národní plemeno paso se představí na Dostihovém závodišti v Pardubicích, kde se bude konat třináctý ročník akce s názvem Koně v akci, tentokrát s podtitulem 4 země – 1 vášeň. Ke dvacátému výročí Visegrádské čtyřky se předvedou i koně z těchto zemí, tedy z České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska.

Originální koňské vystoupení

Zástupce peruánských paso přiveze jejich německá chovatelka Isabel Steinerová. „Jejím prostřednictvím se tak diváci při letošní výstavě budou moci na chvíli přenést do Jižní Ameriky. Na pardubickém závodišti představí čtyři koně a mimo jiné předvede originální a velmi atraktivní vystoupení Marinera,“ informoval náš Deník PR manažer Dostihového spolku Pardubice Dušan Korel.

„Můj manžel Markus před mnoha lety poznal tyto koně v Jižní Americe. Byl nadšen tím, že se v jejich nádherném měkkém chodu, který Peruánci nazývají Pasollano, nechal nést krásnou krajinou. Hned si přál jednou vlastnit takového vytrvalého, na člověka se poutajícího a především příjemného a pohodlného koně. Nakazil tím i mne. Proto jsem měla velkou radost, že jsme v roce 1998 na náš statek získali klisnu Faldeno Julianu. Od té doby se chovu těchto koní věnujeme,“ uvedla Isabel Steinerová.

Peruánské národní koňské plemeno paso má dlouhou historii. Paso byl vyšlechtěn z berberských a arabských koní, které do Peru v první polovině 16. století přivezl španělský dobyvatel Francisco Pizzaro.

Klidná jízda na peruánských paso

Velkou předností peruánských paso je mimořádně „lehký“ chod. Jezdec se tak ani při dlouhé vyjížďce ne〜unaví. „Cestuje se na nich nejpříjemněji ze všech koní. Klidná povaha a pohodlná jízda je jejich velkou výhodou,“ sdělil ředitel asociace chovatelů peruánských paso Juan Rizo.

Hlavním znakem těchto koní je typický druh mimochodu, zvaný paso.

„Jízda na nich je velmi plynulá a příjemná. Tito koně dokážou svým mimochodem urazit rychle velké vzdálenosti. Navíc jsou inteligentní a snadno ovladatelní. Díky svým schopnostem pohybu v terénu jsou i využitelní v těžko přístupných oblastech, čehož využívali předáci z rančů či majitelé haciend jezdící mezi údolími podél peruánského písečného pobřeží. Zásluhou všech zmíněných vlastností jsou nejoblíbenějším plemenem v Peru a v Jižní Americe, populární jsou rovněž ve Spojených státech,“ řekl Dušan Korel.

Akci, jež se uskuteční už za tři týdny, si nenechá ujít ani velvyslankyně Peru Marita Landaveri Porturasová, která se o jejich prezentaci velmi zajímá.
„Bude hostem při letošní třinácté mezinárodní výstavě Koně v akci a sama pozvala i řadu kolegů z ambasád dalších zemí,“ poznamenal PR manažer pardubického Dostihového spolku. (len, veh)