Fiktivní příběh o jednom z nejznámějších dramatiků všech dob režíroval Petr Novotný, v hlavních rolích se představí Jana Ondrušková a Josef Láska.

Hra vypráví o Williamu Shakespearovi, kterému se nedaří psaní hry na objednávku. Nečekaná láska k Lady Viole však vyvolá gejzír inspirace a navzdory všem překážkám i časové tísni vzniká nesmrtelné dílo Romeo a Julie.

„Viola je nejen půvabná, ale i kurážná – její nadšení pro divadlo ji přiměje ucházet se o roli Romea a zkoušet ji v mužském přestrojení, a to v době, kdy všechny ženské postavy hrávali výhradně muži,“ uvedla dramaturgyně Jana Uherová.

Reálné postavy

Přestože je děj je z větší části smyšlen, vychází i z osudů reálných historických postav, jako byli alžbětinští dramatici Marlowe a Webster, herci Ned Alleyn a Richard Burbage, divadelní podnikatel Philip Henslowe nebo sama královna Alžběta I.

„Inscenaci jsem zhlédla na několika scénách a vždy měla něco do sebe. A hlavně jsem pokaždé viděla plné divadlo, které fandí svému týmu. Řekla jsem si tedy, proč nedopřát i našim divákům to, aby tento titul viděli,“ dodala Uherová.

Režisér Petr Novotný přiznal, že romantické komedie nevyhledává, ale film Zamilovaný Shakespeare má rád.

„V tomto výjimečném filmu mě fascinuje téma tvorby, vyprávění o autorovi, jenž nemůže najít svou inspiraci. Pak mě velmi zajímá Violin motiv, tedy téma ženy, která žije v mužském světě. Ta holka překročí svůj stín a dostává se do nového světa, čímž se osvobozuje. Pořád ještě je to velmi nosné téma. A v neposlední řadě je to love story. Je to vyprávění milostného příběhu a je to taková sranda a zároveň je to tak dojímavé, že i mě, starého chlapa, to začne bavit,“ řekl Novotný.

Inscenace nabídne velkou podívanou i díky honosným kostýmům z alžbětinské doby. „Šilo se i po večerech, o sobotách a nedělích,“ popsal ředitel divadla Petr Dohnal.