Co (všechno) je na prodej? Tak zní podtitul představení Urvi to!, která bude mít i v neděli od devatenácti hodin premiéru ve Východočeském divadle.
„Inscenace ukazuje, co je člověk schopen udělat pro peníze. Můžete tušit či předpokládat, že je toho hodně, ale Urvi to! vaše očekávání ještě překoná. Sice se hraje o vážném tématu, ale stále jde především o komedii, i když trochu razantní,“ řekl našemu Deníku režisér Jiří Seydler, který do titulní role obsadil herečku Petru Janečkovou.

„Když jsem tuto hru psal, hledal jsem oblast, kde by tlak na mé postavy, aby se chovaly sobecky, byl co nejintenzivnější. Zvolil jsem dražbu uměleckých děl,“ konstatoval autor David Williamson.

„Umění je v tom nejlepším smyslu oslavou schopnosti a síly lidské představivosti, v tom nejhorším je však pouze dalším artiklem, který nabízí rychlé zhodnocení kapitálu. Chtěl jsem vytvořit figury, které by se pod tlakem chovaly sobecky a egoisticky, ale pořád ještě byly schopny lidskosti, jež občas přesahuje cynismus naší doby. Když jde do tuhého, většina z nás si zachovává tu trochu své vrozené lidské slušnosti, bez ohledu na to, jak často se nám tvrdí, že takové chování je bláhové a naivní,“ dodal nejslavnější a nejhranější australský dramatik.

Před dnešní premiérou Urvi to! se ve foyer Východočeského divadla uskuteční vernisáž výstavy snímků pardubického fotografa Miloše Fice.