Předposlední premiéru chystá na sobotu Východočeské divadlo (VČD) Pardubice. Diváci se mohou těšit na známou francouzskou komedii Francise Vebera Blbec k večeři.

Tato hra již nadchla diváky po celém světě, a to díky tomu, že je plná slovní i situační komiky, gagů a překvapujících rozuzlení. Známá je také její filmová podoba v autorově režii, oceněná několika Césary, což je francouzská obdoba filmových cen Oscarů.

V této filmové adaptaci se v titulní roli „blbce" představil populární komik Jacques Villeret, v pardubické inscenaci svěřila režisérka Hana Mikolášková hlavní úlohu Francoise Pignona Alexandru Postlerovi.

Změna plánu

V dalších rolích se pak v sobotu od 19 hodin divákům poprvé představí Martin Mejzlík, Josef Vrána nebo Jan Musil.
Blbec k večeři nahradil v dramaturgickém plánu avizovanou komedii Penzion pro svobodné pány. U té se vyskytly potíže s autorskými právy. Pro režisérku Hanu Mikoláškovou, která je nyní uměleckou šéfkou Městského divadla Zlín, znamenala změna splnění dávného snu.

„Blbec k večeři je jedna z mých nejoblíbenějších komedií, protože zápletka není prvotně vystavěná na nevěrách, záměnách a podobně, ale vychází ze situace, do které se teoreticky můžeme dostat v životě každý. Je totiž leckdy jen otázkou úhlu pohledu, jestli naše schopnosti a zájmy nebudou někdy někomu připadat směšné a hloupé. A hlavně si ta hra bere na paškál nejrůznější druhy blbosti, s nimiž se denně setkáváme a setkávat budeme, protože lidská blbost je věčná a nezničitelná. Jinak jsou obě zmíněné hry  prověřené komedie, takže kromě jiného obsazení se pro mě až zase tak moc nezměnilo," podotkla režisérka, která s pardubickým souborem již pracovala na inscenaci komedie Čistírna.

Lukáš Dubský