Komedie se skokem smrti nesla podtitul Velká divadelní steeplechase. Herci se na trať vydali ve svižném tempu a rozehráli atraktivní podívanou, která zvláště ve městě koní a v čase konání jednoho z nejslavnějších dostihů na světě - Velké pardubické - musela v publiku dobře rezonovat.

Kde jinde by mohl dopadnout na úrodnější půdu příběh známých i méně známých hrdinů Velké pardubické v čele s žokejem Josefem Váňou, jeho dlouholetým rivalem Václavem Chaloupkou či jedinou ženskou vítězkou Velké pardubické Latou Brandisovou?

Netradiční náhled do světa koní

Autorská komedie, v niž má publikum možnost netradičně nahlédnout do světa koní a žokejů, dává dějiny Velké pardubické zábavnou formou i do historických souvislostí. Zároveň je poctou všem hrdinům, kteří se dostavili na start tohoto prestižního dostihu.

Vypráví mimo jiné i o tom, co se může stát, když koně a jezdci zmizí při dostizích na pardubickém závodišti za lesíkem, kde je nikdo nevidí.
Nastiňuje, jak se žokej Váňa udržuje v obdivuhodné fyzické kondici a jak vlastně potkal své dvě osudové životní lásky. Odkrývá i to, proč se v letech, kdy ho řada lidí posílala do závodnického důchodu, nevzdal a bojoval o další vavříny s o mnoho let mladšími žokeji.

Nechybí ani dostihový žargon či řešení takřka hamletovské otázky, zda přeskočit Taxisův příkop nebo ne.
Znalosti Velké pardubické si mohou diváci ověřit i v malém testu, který je součástí parodie na televizní pořady typu Nejslabší, máte padáka.

Svěží hravost pardubické hry

Důležitou složkou Velké divadelní steeplechase byla svěží hravost, kterou do ní vložili její tvůrci. A nešlo jen o autora námětu a předlohy Tomáše Syrovátku, dramaturga Zdeňka Janála či mladou hostující režisérku Terezu Karpianus. Výrazný vklad je patrný i od hlavních představitelů. Vynikající herecké i pohybové výkony podávají s využitím skromné výpravy a rekvizit Martina Sikorová (výtečná jako Lata Brandisová, krasojezdkyně), Radek Žák (žokej Váňa), Ladislav Špiner (žokej Chaloupka), Jan Musil (Don Quijote či jezdec Kozlík), Zdeněk Rumpík (Oktavián Kinský, startér či trenér) i Lída Vlášková (žena žokeje, Blažková, reportérka a moderátorka Taxisu).