Jsou Josef Váňa, Václav Chaloupka, Lata Brandisová a další z žokejů, kteří se představili na Velké pardubické steeplechase, hrdinové? Co je to hrdinství? Zvítězit? Doběhnout do cíle? Tak o tom všem vypráví nová inscenace Východočeského divadla (VČD) v Pardubicích Utíkej, Váňo, utíkej aneb Velká divadelní steeplechase, která bude mít dnes a zítra večer vždy od devatenácti hodin premiéru na Malé scéně ve dvoře VČD.

„Tato inscenace je poctou všem hrdinům, kteří se dostavili na start. Protože vedle touhy zvítězit je zdobí i odvaha prohrát,” řekl dramaturg a spolutvůrce hry Tomáš Syrovátka. „A jak sem zabloudil Don Quijote? Všimli jste si, že velcí hrdinové se zpočátku jeví jako směšní blázni? V době, kdy jejich možnostem nikdo nedůvěřuje, zachraňuje je nadšení, víra ducha a síla srdce,” podotkl divadelní dramaturg.

„Naše dílo vychází ze základního principu divadla – z hravosti. V prostoru, který je obyčejným pískovištěm, a s výpravou ne nepodobnou dětským hračkám vytvoříme dějiště přelomových událostí a scénu pro velké lidské příběhy,” upozornil Syrovátka.

„Je to komedie, v níž diváci nahlédnou nejen do světa koní a žokejů. Velká pardubická je odrazem českých dějin i odrazem lidských osudů. Každý člověk a každý národ se potýká s překážkami a se soupeři a ubírá se ke svému cíli,” pravil dramaturg VČD.

„Když se řeknou Pardubice, vybaví se lidem odjinud většinou buď perník, Semtex, Zlatá přilba nebo snad nejčastěji právě koně - Velká pardubická. Kde jinde by se měli divadelníci inspirovat dostihy než právě tady a kde jinde by jim měli diváci víc rozumět? A Josef Váňa? Dnešní doba sice možná pěstuje kult sportovních hvězd víc, než by bylo záhodno, ale na druhou stranu existují výjimky, které si to opravdu zaslouží. Jednou z nich je žokej Josef Váňa, který je dokonce tak úspěšný, že s jistou mírou nadsázky by se dalo říct, že má-li dnešní doba své hrdiny, jako v antice měli svého Achillea či Hektora, je jím právě tento vzrůstem malý muž,” dodal Tomáš Syrovátka.

V režíi Terezy Karpianus se ve hře představí Jan Musil, Ladislav Špiner, Radek Žák, Zdeněk Rumpík, Martina Sikorová a Lída Vlášková.