Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velmi zajímavě pojatý koncert v Domě hudby

Pardubice – Dramaturgicky zajímavě koncipovaný večer přinesl program druhé série abonentních koncertů Komorní filharmonie v Sukově síni Domu hudby. Posluchačům na něm byly nabídnuty skladby barokní, klasicistní i dvě novodobé z 20. století.

23.10.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Vynikající interpretací Sonaty a 4 in g Pavla Josefa Vejvanovského se hned v úvodu blýskl sólista večera trumpetista Marek Zvolánek. Tóny ušlechtilého nástroje v jeho podání jako by přicházely z nadoblačných výšin a přitom se natrvalo ukotvovaly v naší paměti. Jistě, Vejvanovského muzika je posluchačsky velmi vděčná, ale musí se hrát s opravdovým gustem. A i v kraťoučkém čase se dá vykouzlit parádní atmosféra. Rovněž na orchestru, vedeném dirigentem Markem Štilcem, bylo znát, jak se do ní rád noří…Velmi milé!

Provedením Symfonie D dur Josefa Myslivečka bylo připomenuto výročí úmrtí skladatele, k němuž je vždy dobré se čas od času vracet a připomínat si tak výsostné umění českých tvůrců. Na první poslech nenápadná skladbička je svým způsobem lehce rafinovaná a posluchačsky vstřícná.

Po přestávce došlo k ostrému zlomu. Komorní filharmonií nikdy nehraný André Jolivet napsal v roce 1954 svůj druhý Koncert pro trubku a komorní orchestr a byl to právě tento kus, jehož prostřednictvím se mohli se zajímavým autorem poprvé seznámit pardubičtí abonenti. Dlužno dodat, že s Markem Zvolánkem se jim dostalo vskutku exkluzívního zážitku. Umné propojení různých stylů a žánrů vytváří naprosto ojedinělý celek a vloží-li se do hry tolik vynikajících hráčů, jako tomu bylo v Sukově síni, účinek je strhující.

V závěru přednesl orchestr ještě Sinfoniettu Francise Poulence. Marek Štilec spolu s orchestrem s grácií vymodelovali všechny její odstíny a právě dokonalá hudební barevnost mohla posluchače doprovázet domů počínající podzimní nocí.

Uveďme pro úplnost, že první polovina večera přinesla také slavnostní křest nového kompaktního disku s Rybovou Českou mší vánoční a dalšími skladbami českých autorů, pod nímž jsou podepsáni vedle Komorní filharmonie Pardubice vynikající sólisté a královéhradecký chlapecký sbor Boni pueri.

(oa)

23.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Dnes ve dvě začnou voliči vybírat poslance. Kandidátů je v kraji 407

Fotbalová Fortuna národní liga: FK Pardubice -  FC Sellier & Bellot Vlašim.

Jak Pardubice promluví do obsazení TOP 4? V sobotu hrají v Třinci

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Pardubice - Proti proudu času se lidé mohou vydat ve stejnojmenné archeologické expozici Východočeského muzea v Pardubicích.

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pardubice – Velkou pardubickou to neskončilo, dostihoví příznivci se mají na co těšit ještě tuto sobotu. Pardubickou dostihovou sezonu ukončí sedm dostihů.

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení