Prostory pardubického vlakového nádraží obsadí na čtyři dny umělci. Divadlo 29 a spolek Offcity tak navazují na rozsáhlý site-specific projekt Automatické kulturní mlýny, který se konal od května do října 2013 v areálu pardubických mlýnů architekta Josefa Gočára. Na první akce se mohou návštěvníci pardubického nádraží těšit už dnes.

„Pardubické nádraží je opravdu velkorysou stavbou. Svými rozměry, víceúčelovostí a moderním řešením někdy vyvolává dojem, jakoby patřilo k jinému, poněkud většímu, progresivnějšímu a dynamičtějšímu městu," uvedl programový ředitel Divadla 29 Zdeněk Závodný k tomu, proč se Divadlo 29 spolu se spolkem Offcity rozhodli na několik dní nádražní prostory využít a inscenovat zde sérii uměleckých akcí.

V hale i v kině

Umělecké aktivity se budou odehrávat v prostorách haly, bývalém nádražním kině Sirius a v prostorách jeho předsálí. V kině se uskuteční například přednáška a projekce Filmového klubu Pardubice, který zde v minulosti několik let působil, koncert newyorské kapely Weird Owl, audiovizuální performance dua Blažíček a Zbořil nebo dokonce první mimopražské vystoupení Pražského improvizačního orchestru (PIO) se speciální živě manipulovanou videoprojekcí revokující dávné filmové hity dvojice Bud Spencer a Terence Hill.

„Společně s hudebníky, vizuálními umělci, performery i historiky chceme prostřednictvím viditelně neviditelných, slyšitelně neslyšitelných a hmatatelně nehmatatelných vstupů zprostředkovat alespoň několika málo lidem pár nevšedních zážitků obyčejných všedních dní. Vedle několika akcí ve veřejném prostoru nádražní haly a přednádraží se budou naše aktivity odehrávat i v prostorách bývalého kina Sirius, které se veřejnosti znovu otevřou po téměř devíti letech. Pardubické nádraží a zejména podzemní prostory kina nás již několik let lákaly a inspirovaly k přemítání o způsobech, jak je oživit, proměnit nebo jim na chvíli vrátit jejich původní funkci," vysvětlil Zdeněk Závodný.

Pardubické vlakové nádraží je jednou z nejvýznamnějších staveb poválečné funkcionalistické architektury u nás, vyprojektované trojicí architektů: Karlem Řepou, Karlem Kalvodou a Josefem Dandou. Dokončeno a veřejnosti zpřístupněno bylo v roce 1958, dnes je stavba památkově chráněná.

Program na dnes: 

čtvrtek 12. června

17:00 – 18:00
aniLAB: Velká premiéra v nádražním kině (bývalé kino Sirius)
Premiéra krátkých animovaných filmů vytvořených dětmi při kurzech animace v Divadle 29.
AniLAB pro děti čili malý kurz animace se konal v Divadle 29 od února do května 2014. Ve dvou tvůrčích týmech děti objevovaly, kam až sahají možnosti animace.

18:00 – 19:30
Vyhlášení výsledků soutěže Do práce na kole (bývalé kino Sirius)
Přes 300 Pardubáků se zúčastnilo letošní soutěže.
S pardubickým cyklokoordinátorem Vojtěchem Jirsou budeme diskutovat nad náměty ke zlepšení podmínek pro cyklisty od účastníků soutěže. Jedinečná příležitost potkat se s lidmi, kteří chtějí, aby se městská cyklistika v Pardubicích dále rozvíjela.

20:00 – 22:00
Na okamžik v kině Sirius – přednáška a projekce Filmového klubu Pardubice
Počátky činnosti pardubického Filmového klubu sahají do roku 1963. Funguje tedy již více než 50 let nepřetržitě a tím se řadí mezi nejstarší filmové kluby v Česku.
Prvních 25 let klub uváděl svá představení v kině Grand, později se přemístil do kina Jas, pak postupně kočoval z Kinokavárny až do nádražního kina Sirius. Přednáška a diskuse o jeho historii je spojena s filmovou projekcí.