Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vše pro dítě a Ženy na rozcestí přivezly do Pardubic dvě ceny!

Pardubice – Dvě knihy autorů z Univerzity Pardubice bojovaly o ceny Magnesia Litera 2016 a obě uspěly!

7.4.2016
SDÍLEJ:

Milena LenderováFoto: archiv

Titul „Vše pro dítě. Válečné dětství 1914 – 1918" získal Literu za literaturu faktu, za sebou ve své kategorii nechal 59 soupeřů. „Nečekali jsme to, konkurence byla silná," uvedla Martina Halířová, která na knize spolupracovala s již zkušenou spisovatelkou Milenou Lenderovou a Tomášem Jiránkem.

Trojice historiků z Univerzity Pardubice knihu o strádání matek s dětmi, jejichž živitelé bojovali na frontách, o jejich citovém traumatu, podlomeném zdraví a sociální bídě, připravovala asi půl roku.

Původně měla publikace vyjít již na konci roku 2014, jako příspěvek ke stoletému výročí vypuknutí první světové války. Kvůli technickým problémům se však její vydání posunulo, přesto kniha slaví velký úspěch.

Pro Martinu Halířovou je „Vše pro dítě" druhou publikací, její první kniha byla také věnována dětem a jejich ochraně od dob osvícenectví do roku 1914. V současné době pracuje na dalším tématu, které zatím nechce zveřejnit.
Milena Lenderová je významnou historičkou, autorkou řady knih.

Uznání a ocenění si vysloužily už její tituly „K hříchu i k modlitbě" o postavení ženy v české společnosti od 18. století do přelomu 19. a 20. století či monografie „Dcera národa?" o osudu Zdeňky Havlíčkové, dcery Karla Havlíčka Borovského.
V kategorii Objev roku Magnesia Litera 2016 zabodovala kniha „Ženy na rozcestí" doktorandky Ústavu historických věd Fakulty filozofické Blanky Jedličkové.

Prostřednictvím příběhů sedmi žen hledá odpovědi na otázky týkající se každodenního života v době nacistické okupace. Každá z hrdinek byla přitom svým způsobem spjata s divadlem.

Autor: Pavlína Roztočilová

7.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení