Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava obrazů, loutek a soch Jiřího Šimka v Mázhausu

Pardubice – Ve výstavním prostoru Mázhaus na Pernštýnském náměstí byla v pondělí zahájena výstava obrazů, loutek a soch známého východočeského výtvarníka Jiřího Šimka. Potrvá do konce ledna.

6.1.2015
SDÍLEJ:

Galerie Mázhaus - Ilustrační fotoFoto: archiv DENÍKU

„Výtvarník Jiří Šimek je od roku 1990 členem Unie výtvarných umělců České republiky, Unie výtvarných umělců hradeckého regionu a Mezinárodní organizace profesionálních výtvarných umělců AIAP," konstatovala Petra Klasovitá, produkční Kulturního centra Pardubice, pod které výstavní prostor Mázhaus spadá.

„Od roku 1990 uspořádal Jiří Šimek několik desítek samostatných výstav po celé České republice i jinde v Evropě – například ve Švýcarsku, Finsku, Německu a Itálii," sdělila Petra Klasovitá a dodala, že do Pardubic se jeho dílo vrací již poněkolikáté.

„Na počátku mého výtvarného konání bylo realistické malířství a sochařství. Posléze mě velice zaujal surrealismus, reprezentovaný především Salvadorem Dali, českými malíři profesorem Františkem Muzikou a Josefem Vyleťalem, se kterým jsme byli velice dobrými přáteli," prozradil Jiří Šimek.

„Už řadu let však vytvářím svůj vlastní fantaskní svět, a i když inspirace přichází převážně z reality kolem mě, z přírody, literatury, ze života vůbec, výsledkem není popis viděného, ale odraz v mém nitru a v mé fantazii," nechal se slyšet uznávaný východočeský umělec.

Kdo je výtvarník Jiří Šimek?
Narodil se 3. 2. 1931 v Hlinsku, tam také chodil do obecné školy. Studoval na Reálném gymnáziu v Chotěboři, maturoval na Vyšší stavební průmyslové škole 
v Hradci Králové, následně vystudoval Institut architektury a územního plánování na VUT 
v Praze. Výtvarné obory studoval externě deset let u profesora Ladislava Pejchla a současně sochařské obory u akademického sochaře Karla Krátkého. Byl zaměstnán v Agroprojektu v ateliéru architekta Josefa Jiřince, na odboru výstavby a územního plánování ONV a v Krajském středisku památkové péče a ochrany přírody v Pardubicích. Od 1. 1. 1990 zastával funkci vedoucího odboru kultury VčKNV v Hradci Králové. Od roku 1990 je členem Unie výtvarných umělců České republiky, Unie výtvarných umělců hradeckého regionu a Mezinárodní organizace profesionálních výtvarných umělců AIAP.

Autor: Redakce

6.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení