Výstava přibližuje atmosféru školy dvacátých a třicátých let 20. století. „Nabízí například pohled do třídy obecné školy, profesorského kabinetu či školní tělocvičny,“ uvedla její autorka Pavla Koritenská.
Ve velkém sále muzea můžete nahlédnout do školních učeben, ve kterých je možné prolistovat dobové učebnice, časopisy či sešity žáků. Nechybějí ani dobové školní pomůcky, představeno je také další vzdělávání učitelů.
Výstava je pozvánkou do dob první republiky, do časů, kdy, jak napsal spisovatel Jaroslav Žák, učitelé byli nazýváni kantory, profesorský sbor kulometnou rotou, v čele školy stál vládce ústavu neboli říďa, šerif, ataman a mezi študáky se nacházeli nejen šprťáci, datlové, repetenti, špiclové, ale i „kanaďan“, neboli třídní komik.
Součástí výstavy je také krátká smyčka z českých filmů ze školního prostředí, například Škola základ života či Cesta do hlubin študákovy duše, kterou pro muzeum připravil Národní filmový archiv. Muzeum také představuje unikátní snímek o školním statku Rolnické a hospodářské školy v hradecké čtvrti Kukleny natočený v roce 1930.
„Pro pobavení návštěvníků, zejména těch malých, ale i těch hravých, je připravena třída-herna, ale i řada dalších překvapení,“ zve Pavla Koritenská.
Výstava Zpátky do školy! potrvá až do 16. března příštího roku.
Doplňuje ji výstava výukových školních obrazů v prostorách bývalého ateliéru a ochozu ve třetím patře muzejní budovy, která mapuje jejich historii a vývoj od 19. století do 50. let 20. století.