Malá scéna ve dvoře se v sobotu od 19 hodin poprvé promění v Apartmá hotelu Plaza.

Hru jednoho z nejpopulárnějších broadwayských dramatiků Neila Simona tvoří tři tragikomické příběhy.
Trojice tragikomických příběhů zavádí diváky do luxusního apartmá číslo 719 hotelu Plaza na Páté Avenue v New Yorku. Neil Simon mistrovským způsobem popisuje situace, které se mohou stát nejen v hotelu a nejen dramatickým postavám. Hra se skládá z příběhů Host z lepších kruhů, Host z Hollywoodu a Svatební hosté.

Dvojice herců

„Ve všech příbězích tohoto komediálního triptychu bude hrát hlavní role jedna dvojice herců, vyzkouší si tedy v jednom večeru role stárnoucích manželů, svůdce a ženy z předměstí i zoufalých rodičů. A to vše na studiové scéně, která poskytne prostor pro mimořádné herecké výkony v těsné blízkosti diváků a výjimečnou režijní koncepci," vysvětlil pro Deník mluvčí Východočeského divadla Pardubice Radek Smetana.

V hlavních rolích se divákům představí Jiří Kalužný a Petra Janečková, v menších úlohách si zahrají Petra Tenorová a Petr Borovec. Režie inscenace se ujal zkušený Petr Novotný.

Oblíbená hra

Apartmá hotelu Plaza je na českých jevištích velmi oblíbenou hrou. Na repertoáru ji v poslední době mělo nebo stálé má Divadlo na Vinohradech, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava či Národní divadlo Brno. Většinou se ale hraje na velkých jevištích, v Pardubicích se ji ovšem rozhodli přesadit do komorního prostoru Malé scény ve dvoře.

„Já se na to velmi těším. Navíc si myslím, že lepší text jsem ještě nezkoušela. To, že budeme hrát takhle velmi nablízko, znamená, že bude potřeba používat civilní herectví, kterého jsem si zatím na velkém jevišti moc neužila," řekla představitelka hlavní ženské role Petra Janečková.

Neil Simon/APARTMÁ HOTELU PLAZA

Překlad: Ivo T. Havlů
Inscenační úprava: Petr Abraham
Režie: Petr Novotný
Dramaturgie: Jana Uherová
Scéna: Ivo Žídek j. h.
Kostýmy: Roman Šolc j. h.
Hrají: Jiří Kalužný, Petra Janečková, Petra Tenorová a Petr Borovec