Umberto Eco/JMÉNO RŮŽE

Divadelní zpracování: Claus J. Frankl
Překlad: Václav Cejpek a Monika Kučerová
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Andrea Kučerová
Hudba: Dalibor Štrunc
Dramaturgie: Zdeněk Janál
REŽIE: Petr Kracik
Hrají: Jiří Kalužný, Petr Borovec, Radek Žák, Zdeněk Rumpík, Petr Dohnal, Jan Musil, Jan Hyhlík, Ladislav Špiner, Martin Mejzlík, Pavel Novotný a další

Mysteriózní středověkou detektivku Jméno růže uvede v sobotu od 19 hodin Východočeské divadlo Pardubice (VČD). Známý román Umberta Eca pro jeviště upravil německý dramaturg Claus J. Frankl.

„Tato německá dramatizace vznikla původně pro exteriérové hraní, ale nám přišla vhodná i do divadla. Děj se sice odehrává v roce 1327, ale jsou tam archetypální záležitosti, které jsou dodnes aktuální," vysvětlil dramaturg VČD Zdeněk Janál.

Záhadné vraždy

V jednom severoitalském klášteře dojde krátce po sobě k několika záhadným vraždám místních mnichů.
Klášter je navíc výjimečný tím, že ukrývá přísně střeženou knihovnu obsahující veškeré vědění tehdejšího křesťanského světa. Do pátrání po důvodech tragických událostí se pouští františkánský mnich Vilém z Baskervillu se svým pomocníkem novicem Adsonem z Melku.

„Nebude nejspíš obtížné diváka oslovit. Určitě dojde ke konfrontaci s filmem, ale nebojím se toho. Lidé většinou hodně zapomínají, jinak by se na filmy znovu nedívali. Inscenace ale musí být snímku výrazně vzdálená, protože tady nemůžeme postavit velké stavby a konkurovat obrovským prostorům, v nichž se natáčelo," nechal se slyšet režisér inscenace Petr Kracik, který s VČD spolupracoval třeba na úspěšných inscenacích Mefisto nebo Dvanáct rozhněvaných mužů.

Chudá církev?

„Soustředíme se na detektivní linii příběhu. Více než ve filmu ovšem rozvíjíme téma inkvizičních procesů. Myslím, že je to dnes aktuální. V souvislosti s církevními restitucemi se i nyní řeší otázka, zda má být katolická církev chudá," podotkl Petr Kracik, který dramatizaci románu Jméno růže nedělá poprvé.

V únoru roku 2011 ji s velmi podobným inscenačním týmem uvedl na Hudební scéně Městského divadla Brno, kde se hrála až do května letošního roku. V hlavních rolích se v sobotu divákům představí Jiří Kalužný, který hraje Viléma z Baskervillu, a Petr Borovec  jako Adson z Melku.