Letní kino v Tyršových sadech dnes láká milovníky sci–fi. Od 21.30 hodin je pro ně připraveno akční krimi Počátek, které zavede návštěvníky kina na nejrůznější místa na světě. Vstupné bude opět zdarma. Tento americký snímek, který byl natočen anglickým režisérem Christopherem Nolanem, byl oceněn zlatými soškami Oscara hned ve čtyřech kategoriích: střih zvuku, mix zvuku, vizuální efekty a kamera.

Příběh vypráví o osudech zkušených zlodějů Doma Cobba (Leonardo DiCaprio) a Arthura (Joseph Gordon-Levitt). Dom a Arthur jsou absolutní špičkou v krádežích cenných tajemství z hloubi podvědomí, kdy člověk sní a jeho mysl je nejzranitelnější. Cobbovy výjimečné schopnosti ho ale stály vše, co kdy měl a miloval.

Hlavním úkolem je dostat se na počátek

Cobb však může svůj život vrátit do normálu, jenomže by musel se svým týmem provést nemožné – počátek. To znamená zvrátit běh věcí. Jeho cílem tentokrát není ukrást myšlenku, ale vnuknout ji.

Ani sebelepší a promyšlenější plánování a odborné vědomosti nestačí – stojí proti nim totiž nebezpečný nepřítel, který předvídá snad každý jejich krok. Nepřítel, jehož může očekávat jen Cobb.

Diváci se tedy mohou těšit na výlet do intimního a nekonečného světa snů…
V pátek letní kino promítne od 21.30 hodin historické válečné drama slovenského režiséra Juraje Herze Habermannův mlýn. I tentokrát bude vstup volný.

Filmový příběh je volně inspirován osudem německého továrníka Habermanna, který žil se svou rodinou na severní Moravě.
Doba před válkou nebyla zrovna idylická. Lidé se museli přiklonit k jedné, nebo druhé straně. Ti nejsilnější však zůstali nad věcí. Mezi takové patřil Březina (Karel Roden) a jeho nejbližší přítel August Habermann (Mark Waschke), který nabízel práci jak Čechům, tak i Němcům.

Mravní ušlechtilost je silnější než strach

I přes sílící tlak Třetí říše Habermann dál chrání své zaměstnance a nehodlá se podvolit německé ideologii. Štěstí mu však nepřeje. Při volbě ze dvou možností se jeho rozhodnutí stane záminkou k tomu, aby byl připsán na seznam českých vlastenců. Najednou se sám ocitá mezi lidmi, jež dříve chránil. Stává se hlavním cílem soudců, kterým nejde o spravedlnost, ale o jeho majetek.
Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň svou ženu a dítě?

Červencový program Pardubického letního kina Pernštejn

(iko, len)