Jak asi vypadá život v zemi vycházejícího slunce? Odpověď na tuto otázku nabídne výstava fotografií Pavla Šmída s názvem Japonerie, která bude zahájena vernisáží dnes v sedmnáct hodin v galerii Chodba na výtvarném oboru Základní umělecké školy (ZUŠ) Pardubice – Polabiny v Nové ulici a která potrvá do 29. ledna.

Přestože těžiště tvorby Pavla Šmída je v černobílé fotografii, na této výstavě jsou k vidění barevné digitální tisky, které pořídil při svém pobytu v Japonsku, kde měl na podzim minulého roku dvě výstavy. „Jde o výběr fotografií ze dvou cyklů – Tokio a Barvy podzimu,“ poznamenal autor, s nímž bude na vernisáži možné i podiskutovat, a to nejen o fotografování. O doprovodný program se postará hudební obor „zušky“.

Galerie Chodba: Kolem 80 fotografií!

Pavel Šmíd ale v galerii není žádným nováčkem. Prezentoval zde už tři výstavy. A nejen to. Měl také velký podíl na tom, že se z bývalé obyčejné chodby na výtvarném oboru základní umělecké školy stala opravdová galerie.

„My jsme na této chodbě vystavovali odjakživa tvorbu našich žáků. Čas od času jsme tento prostor nabídli i renomovaným výtvarníkům. Vystavoval zde například Jiří Lacina, Jiří Nekovář či Ivo Křen. Ale až díky Pavlu Šmídovi jsme tomu začali říkat galerie Chodba. Když jsme totiž viděli tak velké množství fotografií na jednu jeho výstavu, bylo nám líto, že by se sem všechno nevešlo. Proto jsme přidali skla, pod kterými fotografie a obrazy visí. Nyní zde můžeme vystavovat až kolem osmdesáti fotografií,“ sdělila vedoucí výtvarného oboru „zušky“ Eva Jebavá.

Chodíme za uměním a zveme ho k nám

Tyto výstavy jsou součástí projektu ART VADE MECUM (Pojď se mnou za kulturou).

„My s dětmi navštěvujeme v rámci tohoto projektu hodně galerií a muzeí, chodíme za uměním. Ale pak jej zveme zase k nám. Proto čas od času nabídneme výstavu výtvarníkům zvenku,“ uvedla pro náš Deník Eva Jebavá.

A co chystají dál?

Výtvarný obor této umělecké školy ale pořádá i mnoho dalších akcí.
Některé z nich jsou každoročně zaměřené na téma Mezinárodního roku vyhlašovaného organizací UNESCO, například loňského Mezinárodního roku planety Země nebo nadcházejícího Mezinárodního roku astronomie.

Polabinská „zuška“ je totiž jednou ze dvou základních uměleckých škol v České republice, které jsou přidružené k této mezinárodní organizaci.

(Tereza Harbichová)