Poloczka si mohou pamětníci pamatovat i z pardubického divadla, kde byl od roku 1966 v angažmá.

Poloczek začínal jako člen polského souboru v Těšínském divadle, nejprve ovšem jako kulisák.

Jako herec postupně vystřídal několik štací – kromě Pardubic prošel divadly v Mladé Boleslavi, Uherském Hradišti či Studiem Ypsilon. Nakonec zakotvil v pražském Národním divadle. Ztvárnil i mnoho televizních a filmových rolí, třeba i v seriálu Hospoda.

Odešel velký herec malých rolí, Bronislav Poloczek

Nedá se říci, že by film a televize byla k Bronislavu Poloczkovi macešská, zahrál si v takové spoustě televizních inscenací, seriálů a konec konců i filmů, že je ani nelze všechny vyjmenovat. Hlavní roli sice nikdy nedostal, ale všem svým postavám dokázal vdechnout takovou opravdovost a výraz, že se nesmazatelně vryly do povědomí národa. Vynikající herec zemřel v pátek ve věku nedožitých 73 let, po dlouhé, těžké nemoci.

Narodil se v obci Horní Suchá na Karvinsku v roce 1939. Již od roku 1956 byl členem polského souboru Těšínského divadla v Českém Těšíně. Svoji první filmovou roli si odbyl v romantickém filmu Valčík pro milion z roku 1960. Studium herectví na brněnské JAMU úspěšně dokončil o rok později. V divadle začínal nejdříve jako technický pracovník a od roku 1961 byl krátce v angažmá ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, kde ztvárnil mj. roli Vilíka ve hře Měsíc nad řekou. Od roku 1963 působil tři roky v Krajském divadle v Mladé Boleslavi, ale v roce 1966 odchází do angažmá v pardubickém Východočeském divadle. V roce 1975 se stává členem Naivního divadla v Liberci, pozdějšího Studia Ypsilon v Praze, zde si zahrál v mnoha hrách  - Třináct vůní, Mamzelle Nitouche nebo ve hře o Jaroslavu Haškovi Voni jsou hodnej chlapec, kde ztvárnil postavu Jaroslava Haška.

Od kriminálek k Panelstory

Ve filmu se po několika menších rolích začíná pravidelně objevovat od konce 70. let. Zpočátku se objevuje v krimi filmech, v roli strážmistra Kuncíře si zahrál ve filmu Smrt na černo (1976), roli Zahna ve filmu Sázka na třináctku (1977) nebo Ivo Richtera v další krimi filmu Past na kachnu (1978). V roce 1979 ztvárnil role ve filmech Hon na kočku a v komedii Panelstory aneb jak se rodí sídliště od režisérky Věry Chytilové a v roce 1980 za tyto dva filmy dostává na soutěži II. Čs. filmové Veselohry v Novém Městě nad Metují ceny MěNV za herecký výkon.

V 80. letech ztvárnil mnoho filmových, televizních i seriálových rolí, ale žádná z nich nebyla hlavní, většinou se jednalo o vedlejší role  - ať už výpravčího, hajného, lékaře či řezníka, tajemníka nebo náčelníka VB. Nejznámější role ztvárnil převážně v komediích ale i v dramatech např. Pozor vizita (1980), Kalamita (1980), Vítr v kapse (1982), Rumburak (1984), Já nejsem já (1985) či Copak je to za vojáka (1987). Objevil se v seriálech jako Létající Čestmír režiséra Václava Vorlíčka nebo Chlapci a chlapi od televizního režiséra Evžena Sokolovského.

Člen Národního divadla od roku 1988

V roce 1988 opouští studio Y a stává se členem činohry Národního divadla. Ztvárnil zde role ve hrách jako David a Goliáš od Václava Štecha, Pygmalion, ve hře Cyrano z Bergeracu od Edmonda Rostanda, Král Jindřich IV., Paličova dcera, Ženitba, Rok na vsi od bratří Mrštíků, v Jiráskově Lucerně nebo postavu Kašpara Šmejkala ve hře Naši furianti od Ladislava Stroupežnického. Společně s Emilií Vašáryovou si zahrál v televizní inscenaci rakouského dramatika Petera Turriniho s názvem Josef a Marie (2007).

Kapitán v Černých baronech

V roce 1992 si zahrál ve filmu Černí baroni podle románu Miloslava Švandrlíka roli kapitána Ořecha. O čtyři roky později je obsazen do role Pešáka v seriálu Život na zámku. Ve stejném roce přichází nabídka z TV Nova do připravovaného seriálu Hospoda. Bronislav zde zahrál jednu ze svých nejznámějších seriálových rolí a to sice postavu štamgasta Tomáše Babuly. Ve filmu Filipa Renče Rebelové (2001) ztvárnil postavu majora. V roce 2006 se nějakou dobu objevoval v “nekonečném“ seriálu Ulice jako manžel Jaroslavy Obermaierové.

Štamgast v seriálové Hospodě

V roce 2006 se mu ale zhoršil zdravotní stav, především ho trápily nohy a chůze mu dělala velké problémy. Následovala mrtvička a infarkt  a jeho zdravotní stav nebyl poslední léta valný. Dokonce zhubl celých 30 kilogramů. Bronislav Poloczek se nikdy netajil svou celoživotní láskou k pivu. I to bylo ostatně důvodem, proč si v Hospodě s viditelnou chutí zahrál štamgasta Babulu. "Pivo už skoro nepiju. Jednou za čtrnáct dnů vyrazím s kamarády, ale dát si mohu jen jedno,“ řekl zhruba před rokem. "Žil jsem celý život ze dne na den. Teď už jen čekám na smrt. Jsem už starej,“ prozradil smutně před pár měsíci reportérům. "Mám voperovaný kardiostimulátor, protože mě už srdíčko neposlouchalo,“ řekl poté…

Jeho poslední dosavadní natáčení se odehrálo vloni - film Bastardi. Štáb prý s hrůzou sledoval pohublého, sešlého herce, jak polyká plné hrsti prášků, aby mohl vůbec na plac. "Za den zvládl přes čtyřicet tablet,“ prozradil novinám zdroj z natáčení. "Má po lehké mozkové příhodě, trpí těžkými depresemi a navíc má zasaženo centrum regulace spánku a bdělosti. Takže aby na natáčení neusínal, musel si každou chvíli vzít prášek,“ sdělil ještě. I divadlo musel herec opustit: „Pan Poloczek naposledy vystoupil na jevišti Stavovskeho divadla v roli Starého Gobba v inscenaci hry Williama Shakespeara Kupec Benátský v prosinci roku 2010,“ řekl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. A nyní nás Bronislav Poloczek opustil už napořád. Ten velký divadelní ansámbl tam nahoře ale získal zdatnou posilu… 

(zdroj: CSFD.cz, dub)

(dub)