Velká očekávání provází šestou premiéru letošní divadelní sezony. Východočeské divadlo (VČD) Pardubice se chystá uvést muzikál Zpívání v dešti.
Oproti běžným kusům na repertoáru divadla se na této inscenaci začalo pracovat již před rokem.

„Když to srovnám s muzikály, které jsme v divadle hráli za posledních deset až dvanáct let, tak tento je určitě nejsložitější. Je nutná dlouhodobá příprava. Proto herci už rok trénují step a několik měsíců se připravují na step,“ řekla dramaturgyně pardubického představení Jana Uherová.

Zpívání v dešti hrají s nadhledem

Inscenace vypráví o nelehkém vzniku zvukového filmu na konci dvacátých let dvacátého století. Tvůrci pardubické verze muzikálu se proto rozhodli i pro vlastní filmové dotáčky. Sladit všechny jevištní akce s filmovými dotáčkami a zvukovým doprovodem prý bylo velmi složité.
„V inscenaci je jen několik hlavních rolích, ale zase je tu spousta epizodních a tanečních rolí. Na jevišti se tak při inscenaci vystřídá asi třicet interpretů a přes sto různých kostýmů,“ podotkla Jana Uherová.

Muzikál vznikl v osmdesátých letech a to podle filmu z roku 1952.

„Film byl svou formou trochu poplatný době. My si z toho v naší inscenaci děláme trochu legraci. Je to s nadhledem udělané hudební komedie,“ řekla dramaturgyně inscenace s tím, že tradiční tým režiséra Petra Novotného tentokrát doplnil ještě odborník na step Václav Muška.

Zpívání v dešti je hra, která se hraje v muzikálových divadlech po celém světě.

„Stejně jako třeba muzikál Sugar má i Zpívání v dešti tu výhodu, že je to především dobře napsaná komedie. Může ji proto hrát činoherní soubor, když se naučí určité věci, jako je třeba step. Osobně mám moc rád žánr sentimentální komedie, do kterého lze Zpívání v dešti zařadit,“ pravil režisér pardubické inscenace Petr Novotný, který má za sebou už mnoho úspěšných muzikálových titulů.

Herci mohli využít vlastní zkušenosti

Podle režiséra Petra Novotného bylo zajímavé už samotné zkoušení inscenace.

„Herci se mohli tak trochu režírovat sami, jelikož se jim při zkoušení vybavovaly vzpomínky z jejich vlastní herecké kariéry. V některých chvílích tak hráli sami sebe. Nejhorší to pro mě bylo u Alexandra Postlera, který hraje režiséra Dextera. Bylo hrozné, jak po mně při zkoušení pořád pokukoval,“ přidal vtipnou historku ze zkoušení Petr Novotný.

Premiéra Zpívání v dešti je na programu již zítra v devatenáct hodin. V hlavních rolích se pardubickým divákům představí Josef Pejchal, Martina Sikorová, Jan Musil a Petra Janečková.

Na muzikál je to relativně netradiční obsazení. Josef Pejchal ani Jan Musil dosud velké muzikálové role nehráli, Petra Janečková se do divadla vrací novou rolí po mateřské dovolené.

LUKÁŠ DUBSKÝ