VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Zrcadlové“ balonky vzlétly z Pernštýnského náměstí

Pardubice - První festivalový den město perníku především malovalo a hrálo divadlo. Dnes budou Pardubice hlavně muzicírovat.

17.6.2015
SDÍLEJ:

Zahájení festivalu Zrcadlo umění vypouštěním balonků na Pernštýnském náměstí v Pardubicích.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Na šest stovek balonků různých barev vypuštěných přímo v historickém srdci Pardubic – na Pernštýnském náměstí – včera odstartovalo patnáctý ročník festivalu Zrcadlo umění.

Umění koníčkem

„Na této nesoutěžní přehlídce jednotlivců i amatérských souborů budou až do pátku prezentovány výsledky umu a píle stovek dětí a dospělých, pro které je umění koníčkem i láskou," informoval náš Deník za pořadatele akce Tomáš Urban, který je pověřený vedením Kulturního centra Pardubice.

„Věříme, že Zrcadlo umění může svým bohatým programem přehlídek, koncertů, výstav, dílen, vystoupení i soutěží inspirovat všechny, kteří svou cestu k umění teprve hledají," uvedla Naděžda Gregorová, ředitelka Základní umělecké školy Pardubice – Polabiny, jež tuto část Městských slavností spolupořádá.

„Letos jsme se opět vrátili na třídu Míru se zahajovacími průvody. První průvod vyrazil od McDonalda a zamířil až na Pernštýnské náměstí. Tam jsme společně s dětmi z mateřských a základních škol vypustili k nebi stovky zrcadélkových balonků, které se staly symbolem Zrcadla. Odpolední slavnostní průvod prošel přes třídu Míru," upřesnil Tomáš Urban.

Motýli pro Rebeku

První festivalový den město malovalo a hrálo divadlo.

Zrcadlo umění tak nabídlo dětem i dospělým několik divadelních představení, výtvarné dílny, ale i řadu výstav. „V Mázhausu byla zahájena výstava prací žáků Základní umělecké školy Pardubice – Polabiny Motýli pro Rebeku. Ta je věnována malé Rebece, jež trpí nemocí motýlích křídel," vyjádřila se Soňa Oberreiterová, kurátorka pardubického Mázhausu.

Větší děti a dospělé zaujal Vědecko-technický jarmark pořádaný Univerzitou Pardubice. Ten letos oživil nově zrekonstruovanou třídu Míru.

V hlavní roli hudba

Dnes budou Pardubice hlavně muzicírovat. „Zazní mládežnické dechové orchestry na Pernštýnském náměstí, dechovky na třídě Míru nebo smyčce na zámku. V rytmu swingu se můžete nechat unášet od devatenácti hodin na Pernštýnském náměstí. Účinkovat bude JK Band, Saxtet UnO a Bing band Chrudim," vypočítal Tomáš Urban.

„Zítřek bude patřit zejména hlasům několika stovek zpěváků a zpěváčků. Připraveny jsou pěvecké soutěže Pardubický skřivan a Perníkový slavík, přehlídka dětských i dospělých pěveckých sborů na zámku a Folkový večer na Pernštýnském náměstí," dodal současný šéf Kulturního centra Pardubice.

Doteky tance

Poslední festivalový den, tedy pátek 19. června, bude zasvěcen tanci. „V centru města se předvedou desítky tanečních souborů z Pardubic a okolí v choreografiích všech tanečních žánrů. Celý festival uzavře galavečer na Pernštýnském náměstí nazvaný Doteky tance," uzavřela Naděžda Gregorová.

Program festivalu Zrcadlo umění na středu 17. června 2015
MĚSTO MUZICÍRUJE:
10.00 Mirea muzicíruje /Machoňova pasáž před prodejnou Pardubanda/ – Hudební vystoupení klientů denního stacionáře
10.00 Koncert žáků Základní školy (ZŠ) Štefánikova Pardubice /náměstí Čs. Legií, za deště v budově školy/
10.30 Koncert Dětského pěveckého sboru Pramínek při Mateřské škole Pardubice-Polabiny, Brožíkova /prostranství před Bistrem U Krupičků/
16.00 Koncert žákovských dechových orchestrů /Pernštýnské náměstí/
17.00 Koncert dechových orchestrů /třída Míru/
17.00 Komorní koncert žáků Základní umělecké školy (ZUŠ) Pardubice – Polabiny /Zámek Pardubice/
19.00 Swingový večer /Pernštýnské náměstí/
19.00 Večer krásných smyčců /Zámek Pardubice/
21.30 Filmový festival múz – 1. ročník: Ve znamení Euterpé /ZámekPardubice/Letní kino – Amadeus (1984), režie Miloš Forman

Autor: Redakce

17.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Videosouhrn Deníku – pondělí 11. prosince 2017

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

MALVÍNA MALÁ se narodila 5. prosince v 16 hodin a 15 minut. Měřila 48 centimetrů a vážila 3290 gramů. Maminku Hanu podpořil u porodu tatínek Josef. Doma v Němčicích na nového sourozence čeká devítiletá Nela.
5

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Oheň popálil muže v obličeji

Pardubice – Hasiči zasahovali na pardubickém sídlišti.

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a na Moravě a ve Slezsku bude během dnešního odpoledne zesilovat vítr. Od večera do úterního rána může místy v nárazech v nižších polohách dosahovat rychlosti kolem 90 km/h, ojediněle kolem 110 km/h, na hřebenech hor pak kolem 145 km/h.

Juniorské prsteny s nápisem NBA čekají na nové majitele

Pardubice – Kdo by neznal tři magická písmena NBA… Označující nejslavnější ligu světa šíří jméno basketbalu napříč celou planetou. Také v českých luzích a hájích je o NBA hodně slyšet. A to nejen díky Tomášovi Satoranskému, který je aktuálně jediným Čechem v zámořské soutěži, ale také díky mládežnické obdobě soutěže. Už před tím ji proslavil holický odchovanec Jiří Welsch. A právě nedávná posila BK JIP Pardubice se stala ambasadorem české Juniorské NBA.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT