„Každému se dá pomoci. Jen když je trochu dobrá vůle," uvedla hlavní postava nového představení mladého Divadelního studia Laik, které funguje při Východočeském divadle.

Nedělní premiéra

Jde o inscenaci Zrzounkova dobrodružství, jež měla premiéru v neděli odpoledne na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla.

„Když jsem byl malé dítě, dostal jsem knížku Zrzounkova dobrodružství od svého dědečka. Pak jsem si ji ostražitě uchovával, protože se mi její příběhy velmi líbily. Jsou to typické pohádky, v nichž dobro vítězí nad zlem. Zlo je nakonec vždy potrestáno," nechal se slyšet režisér představení Zdeněk Rumpík, který má pardubické Divadelní studio Laik na starosti.

Normální kluk

„Zrzounek je normální kluk, jemuž se dějí různé nepravosti, nebo vidí, jak se dějí okolo něj. On pak trestá ty provinilce, kteří kradou, lžou a podvádějí. Zrzounek je pokaždé velice chytrým tahem nějak potrestá. Hodně mu v tom pomáhají také děti – diváci našeho představení. On se s nimi o mnoha věcech radí nebo mu jsou k ruce. Například když pomáhá malíři, kterému se třeba zrovna nedaří prodávat obrazy, a připraví mu výstavu, požádá děti, aby mu hrály stojany. Potom je učí básničku, jak vyzrát na čerty. Pro děti je to hodně akční představení. Jenom nesedí a nepřijímají, co se jim hraje, ale samy do děje zasahují," prohlásil Zdeněk Rumpík, který měl nelehký úkol. Ukočírovat v představení hned šestadvacet dětí, s nimiž se navíc musel vejít do komorního prostoru Malé scény ve dvoře Východočeského divadla. „Jsem rád, že to dobře dopadlo," oddychl si šéf Laiku po nedělní premiéře.

Zdeňku Rumpíkovi vyšel i poměrně riskantní tah. Nešel cestou klasických dekorací. Místo nich využil projekce.
Musel tak sázet především na herecké výkony dětí, což se ale rozhodně vyplatilo.

Zrzounek září

V hlavní roli Zrzounka doslova zazářil Tomáš Pekárek. Je prostě skvělý! Přirozený, suverénní, dokáže udržet pozornost, zapamatovat si náročný text a ještě k tomu výtečně komunikovat s diváky.
Talentů se však při tomto představení objevilo na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla opravdu dost.

Uvidíme, jestli někoho z nich zláká nevyzpytatelná múza Thálie natolik, že se jí pak bude věnovat celý život…