Velkolepou přehlídku snímků velikána světové kinematografie Miloše Formana Za vodou v Pardubickém letním kině Pernštejn oficiálně zakončí jeden z jeho nejbližších spolupracovníků, spisovatel a scénárista Jan Chicago Novák. Za vodou se jmenuje i kniha jeho rozhovorů s Čechy, kteří se v Americe prosadili, mezi nimiž nechybí ani Miloš Forman. Spolu pak napsali Formanovu autobiografii s názvem Co já vím?

Filmem Taking Off Miloš Forman debutoval po svém odchodu z Československa v Americe. Zavede nás do Spojených států na přelomu 60. a 70. let.

Mladičká Jeannie utíká z domova do New Yorku, kde se chce stát zpěvačkou, a setkává se s komunitou hippies a bohémů. Její lehce upjatí středostavovští rodiče se vydávají po zmizelé dívce pátrat. Snaha po pochopení a nalezení dcery se mění v sérii tragikomických a trapných situací a anekdot, v nichž se oba nechtěně stávají nic nechápajícími hlavními postavami. Stejně jako v českých filmech i tady Forman využil neherce nebo začínající herce, a tak kvůli omezenému rozpočtu dosáhl kýžené bezprostřednosti. Scénář byl inspirován skutečným příběhem z novin a jeho hlavní hrdinku si režisér vyhlédl mezi  hippies, když se s kamarádkou cákala v Betshedské fontáně v newyorském Central Parku. V zástupu dívek na konkurzu vynikají i autentické talenty a budoucí hvězdy, jako například pozdější držitelka Oscara Kathy Doyle Batesová, která ve filmu zpívá teskný song Even Horses Had Wings.