Klasickou českou komedií Ducháček to zařídí s Vlastou Burianem v hlavní roli začíná dnes v Holicích provoz prvního letního kina. „Až do letošního roku se ve městě držel zvyk, že po oba prázdninové měsíce se nekonaly žádné kulturní akce. Myslíme si, že je to škoda, a proto jsme se rozhodli prázdniny zpestřit. Červenec jsme věnovali nutným stavebním úpravám a v srpnu pomalu rozjíždíme kulturní dění. Právě letní kino považujeme za nejjednodušší a současně pro lidi atraktivní způsob,“ vysvětlil ředitel Kulturního domu města Holic Vítězslav Vondrouš.

Diváci i na trávníku

Samotná projekce snímů se uskuteční v rozsáhlém zastřešeném areálu vedle kulturního domu. Diváci však mohou filmy sledovat i z přilehlého trávníku. „Letní kino otevíráme v polovině srpna právě proto, že jsme čekali na dokončení areálu, kde se návštěv〜níci mohou i občerstvit, takže věříme, že promítání dostane punc večerního poetického posezení,“ řekl Vondrouš a doplnil, že pokaždé budou promítat šestnáctimilimetrové filmy.

„Inspiraci jsme našli v českém filmu Pelíšky a chceme tudíž být tak trochu retro. Diváci se mohou těšit na čtyři snímky, všechny z kategorie českých veseloher. Projekce začne vždy ve 21 hodin,“ sdělil Vítězslav Vondrouš a dodal, že dobrovolné vstupné připočítá kulturní dům ke sbírce padesátihaléřů na modernizace expozice v Památníku Dr. Emila Holuba.

To Pardubické letní kino Pernštejn promítá v Tyršových sadech zcela zdarma denně vždy po setmění už třetím rokem. Letos se průměrná návštěva blíží po měsíci a půl promítání k jedné tisícovce diváků na projekci!

„Zejména červencové středeční a sobotní večery byly hojně navštěvované. V některých případech, jako byly například filmy Venkovský učitel, Vratné lahve či Anděl Páně, dosahovaly hranice kolem dvou tisícovek diváků,“ informoval Deník jeden z provozovatelů Pardubického letního kina Tomáš Drechsler.

„Jsme moc rádi, že se nám osvědčil model, kdy středy jsou většinou vyhrazeny rodinným filmům, které jsou vhodné i pro děti, a soboty převážně českým titulům,“ pravil Tomáš Drechsler.

Druhý bar v provozu

„Velmi nás těší, že naše publikum je opravdu hodně vyzrálé a kultivované. Až na některé drobné excesy jsme tu za celou dobu promítání nezaznamenali žádné vážné problémy. Zcela jistě je to i tím, že jsme posílili počet členů pořadatelského týmu, jejichž úkolem je starat se převážně o bezpečnost návštěvníků a pořádek,“ prohlásil druhý z provozovatelů Pardubického letního kina Jan Motyčka. „Pro ještě větší pohodlí diváků jsme letos navíc rozšířili naše služby a zprovoznili druhý bar. Vyhověli jsme i milovníkům popcornu, který jsme v Tyršových sadech také začali nabízet,“ uzavřel Jan Motyčka.