Pardubice Posledním srpnovým dnem se uzavřely brány Pardubického letního kina Pernštejn v Tyršových sadech. Letošní devátý ročník byl vzhledem k řadě technických komplikací spojených s chystanou rekonstrukcí městského parku i srpnové nepřízni počasí organizačně jedním z nejsložitějších, přesto jej publikum v bleskovém průzkumu hodnotí jako jeden z nejvydařenějších.

Na rozdíl od ostatních letních kin v České republice si to pardubické už léta dává záležet na propracované dramaturgické koncepci.

Oscarová produkce

„Z uvedených snímků zahraniční provenience šlo letos takřka výhradně o oscarovou produkci a o filmy velmi kladně hodnocené mezinárodní kritikou (Velká nádhera, 12 let v řetězech, Vlk z Wall Street, Velký Gatsby, Rivalové). Z domácí produkce byly promítnuty novinky, které měly v řadě případů jen krátce po slavnostní premiéře (Zakázané uvolnění), v některých případech šlo dokonce přímo o regionální premiéru (Parádně pokecal)," uvedl promotér letního kina Jan Motyčka.

Organizátoři přitom nevsadili jenom na osvědčené mainstreamové tituly, ale nebáli se nasadit i celovečerní dokumenty (Olga, Trabantem až na konec světa, Otázky pana Lásky a další dokumenty, převážně z produkce HBO) a nezapomínali ani na děti a rodiny s dětmi, jimž byly pravidelně zasvěceny středeční projekce. „Skutečnost, že několik filmů přijeli představit jejich tvůrci osobně (režiséři Jan Hřebejk, Jan Chicago Novák, Dan Přibáň) a že řadu večerů uváděli moderátoři Českého rozhlasu (Roman Víšek, Markéta Ševčíková), posouvá Pardubické letní kino Pernštejn díky živému kontaktu a komunikaci s publikem mezi filmové festivaly. S tím rozdílem, že žádný filmový festival na světě netrvá nepřetržitě dva měsíce," poznamenal promotér letního kina.

Kulaté výročí

Hlavní organizátoři Pardubického letního kina Tomáš Drechsler a Jan Motyčka už nyní pracují na koncepci příštího, desátého ročníku.

Na oslavu kulatých narozenin chystají ještě propracovanější koncepci a řadu překvapení v podobě pozvaných filmových tvůrců skupinu renomovaných tuzemských režisérů, kteří už Pardubické letní kino navštívili (Juraj Herz, Jan Svěrák, Fero Fenič, Zdeněk Troška, Filip Renč, Vladimír Michálek) by měly rozšířit i zahraniční hvězdy.

Filmový svátek

To, co se za devět let konání největší filmové přehlídky pod širým nebem osvědčilo, zůstane zachováno tedy projekce zdarma, romantické prostředí i kvalitní zázemí, doplňkové služby, občerstvení a catering. Chystá se i rozsáhlejší doprovodný program a více podobných akcí, jako bylo třeba sportovní odpoledne s mistrem světa v kickboxu René Blažejovským.

„Nezbývá než doufat, že příští, jubilejní desátý, ročník Pardubického letního kina Pernštejn neovlivní tak silně jako letos deštivé počasí a komplikace ze strany pardubického magistrátu," prohlásil Jan Motyčka.

Fakt, že Pardubické letní kino opakovaně dostává záštitu Ministerstva kultury České republiky coby projekt, který má mimořádný kulturní dopad i mimo hranice regionu, svědčí o tom, že si tento dvouměsíční svátek filmu podporu (nejen) ze strany města zaslouží.