V letním kině
 tento týden:
čtvrtek 26. 6. Obchodníci
komedie, Česko, 2013
pátek 27. 6. Hořící keř
drama, Česko, 2013
sobota 28. 6. Gravitace
drama, USA, 2013
neděle 29. 6. Rivalové
drama, USA, 2013

Pro návštěvníky je letos připraveno více než šedesát promítacích večerů, tedy desítky dramat, komedií a dokumentů české i zahraniční produkce. A to všechno, stejně jako v předchozích letech, zcela zdarma!

Za osm let skoro půl milionu diváků

Pardubické letní kino funguje už osm let. Letošní ročník je devátý. Za tu dobu kino navštívilo bezmála půl milionu diváků, ale také takoví filmoví tvůrci, jako jsou režiséři Juraj Herz, Fero Fenič, Filip Renč a Zdeněk Troška či třeba dokumentarista Jan Novák.

„I letos se chystá do Pardubic několik filmových hvězd," slíbil provozovatel letního kina Jan Motyčka. Kdo letos do Pardubic přijede, však pořadatelé letního kina zatím tají. Soudě podle loňských ročníků se ale máme na co těšit.

Pestrý program 
pro všechny

Co už však není tajemstvím, je program promítání na červenec. Mezi filmové trháky, jako je třeba americký velkofilm Velký Gatsby, loňská senzace Vlk z Wall Street či české drama Příběh kmotra, se do prvního měsíce projekce zařadí třeba i životopisný film polského původu Walesa: Člověk naděje nebo pravidelné dokumentární Čtvrtky s HBO.

Animované filmy Já, padouch 2 a Oggy a škodíci určitě ocení nejen děti, ale také jejich rodiče.
„Dramaturgie kina si dává každoročně záležet na pestré programové skladbě. K českým filmům pravidelně přijíždějí delegace herců a režisérů, s nimiž je možné poté besedovat, bezchybně funguje technické zázemí a občerstvení, připraveny jsou i doprovodné akce. To vše v romantickém prostředí rozsáhlého městského parku," představil pravděpodobné důvody vysoké návštěvnosti a oblíbenosti „letňáku" Jan Motyčka.

První promítání 
už e čtvrtek večer

Do Tyršových sadů ale můžete vyrazit už dnes večer. Předskokanem pátečního oficiálního zahájení je totiž dnešní promítání českého celovečerního filmu Obchodníci.
Jde o prolhanou komedii vyprávějící o malých lidech a jejich velkých starostech. Tak alespoň tento snímek charakterizují jeho tvůrci, scénárista Patrik Ulrich a režisér filmu Petr Šícha.
Nejen námět je ale pro pardubického diváka lákavý. Snímek byl totiž před dvěma lety natočen právě v pardubickém regionu.

„V letním kině v Tyršových sadech se dnes uskuteční vůbec poslední projekce této komedie na plátně. Tu by si podle mě Pardubáci rozhodně neměli nechat ujít," konstatovala produkční filmu Marie Schillerová.
Promítání začíná v devět večer a vstup je, ostatně jako na všechny promítací dny, zcela zdarma.

O diváky bude dobře postaráno

Nejen dobré filmy vytvářejí pohodovou atmosféru Pardubického letního kina. O její dokreslení se již tradičně postarají také stánky s občerstvením. Pivo, limonádu, párek v rohlíku či klobásu si tak budou moci návštěvníci koupit nejen při technické přestávce, ale i během filmu.

Bude to prostě pohoda jako doma u televize, ale s výhodou velkého plátna, pestré směsice filmových žánrů a hvězdného nebe nad hlavou.
Jako každý rok budou navíc na místě hlídkovat strážníci i ochranka letního kina, takže o bezpečnost a klid bude také postaráno.

Deka, pivo, film. Prostě pohoda…

Nyní už zbývá opravdu jediné: vybrat si z červencového programu kina své oblíbence, do tašky či batohu přibalit teplou deku, letní bundu, kapesné na pivo, repelent proti komárům a vyrazit do Tyršových sadů.

Kateřina Dufková