„Touto zcela mimořádnou projekcí chceme vyzdvihnout jeden z nejpůsobivějších psychologických snímků evropského filmu,“ řekl jeden z provozovatelů Pardubického letního kina Jan Motyčka.

„Spalovač mrtvol se odehrává na konci třicátých let minulého století. Pan Karel Koprfkingl je obětavým zaměstnancem pražského krematoria a vzorným otcem rodiny, který důsledně dbá i o řádný chod domácnosti a všestrannou výchovu svých dětí. Rád předčítá ze své oblíbené knihy o Tibetu. Tíživá atmosféra napjaté doby násobí všeobecný strach. Koprfkingl spolupracuje s nacistickými okupanty a s obludnou samozřejmostí se zbavuje všeho nebezpečného ve svém okolí, a to včetně členů vlastní rodiny. Jeho velká a nebezpečná kariéra začíná,“ poznamenal Jan Motyčka na adresu originálního příběhu, který mistr〜ně zobrazuje hrůznost války a zrůdnosti nacistické ideologie, podle níž se jeden národ povyšuje nad druhý.
Režisérem Spalovačem mrtvol byl Juraj Herz.

Návštěvníci budou mít možnost spatřit v akci celou řadu výrazných hereckých osobností. Kromě Rudolfa Hrušínského v roli pana Karla Kopfrkingla se v tomto neobyčejně ponurém černobílém snímku objeví například Vlasta Chramostová, Ilja Prachař, Jiří Lír, Míla Myslíková, Vladimír Menšík, Eduard Kohout, Jan Kraus, Jiří Menzel, Jana Šulcová, Oldřich Vízner, Carmen Mayerová, Marie Rosůlková a další.