Pardubické letní kino na břehu Labe, které za mostem Pavla Wonky nemůžete minout, nabídne dnes od 21 hodin pohádku Čertoviny. Uvést příběh přijede sám režisér Zdeněk Troška. 

Zdeněk Troška točil své Čertoviny na místě přímo příznačném – v Pekle Čertovina v Hlinsku.

„Tam jsem skutečně nemusel nic měnit, je to pravé peklo. Jsem opravdu rád, že jsme tam mohli natáčet,“ říká. Prozrazuje, že se s majitelem této ojedinělé turistické atrakce setkal ještě před plánovanou výstavbou Pekla a doporučil mu filmového architekta Václava Vohlídala ke spolupráci, která měla efekt. Filmaři strávili v hlineckém Pekle tři dny a do komparzu zapojili i místní pekelníky.

„Nápad vybudovat peklo je úžasný a skláním se před lidmi, kteří ty dekorace vyráběli – instalovat ty těžké kameny a kmeny muselo být opravdu náročné,“ zdůrazňuje Zdeněk Troška.

Zdeněk Troška při besedách s diváky často odpovídá na otázku, kde se pohádka Čertoviny natáčela. „Každému doporučuji: vezměte dětičky a jeďte do Hlinska!“ Vybudovat Nebe jako protiklad Pekla režisér nepokládá za dobrý nápad. „Tam je nuda,“ vrtí hlavou.

Zdeněk Troška natáčel na Chrudimsku poprvé, ale jeho pohádka Nejkrásnější hádanka vznikala na nedalekém zámku Žleby v sousedním okrese. V současné době režisér se svými spolupracovníky píše scénář nové pohádky.

„Letos ale nebudu točit nic, budu se flákat a cestovat,“ směje se. Letos už byl v květnu Itálii, nedávno pobýval v Petrohradě a opět se do Itálie vrátí. „Jsem ranní pták, už v pět hodin jsem u moře. Já jsem ze Šumavy, ale mou láskou je moře,“ svěřuje se.

„Čertoviny jsou klasickou pohádkou, která má ambice vrátit se žánrově do světa fantazie a pobavit diváky příhodami nadpřirozených bytostí a pohádkovými příběhy,“ konstatoval druhý z provozovatelů Pardubického letního kina Pernštejn Jan Motyčka.

A o čem vlastně příběh pojednává? Stalo se jednou, že se v pekle uklízelo. Čerti se jen hemžili, ale protože si k práci neuměli šikovně zajít, navzájem si překáželi a klopýtali jeden přes druhého, prostě hotový blázinec. Toho zmatku využili dva mladí čerti, kteří schválně ještě víc při uklízení překáželi. A pak se to stalo. Jeden zakopl, padl na druhého a oba povalili kotel s hříšnou duší. Toho využila hříšná duše. Rozběhla se k otevřené bráně, kterou zrovna staří čerti větrali a než se kdo nadál, byla pryč.  Bylo zle. Lucifer se rozhodl pro trest – čerti musí jít na svět a každý přivést do pekla jednu hříšnou duši. Pak jim bude odpuštěno…