Faul ano či ne? To se může vést nekonečná polemika. Basketbal je tak tvrdý sport, že se dá každý kontakt brát jako faul. Co říká příručka? „Faulem neboli osobní chybou se rozumí jakýkoli nedovolený dotyk se soupeřem. Hráč ho nesmí blokovat, strkat, držet, prorážet, nastavit mu nohu, bránit mu v pohybu nebo užívat jakkoli hrubé nebo násilné hry." Ano, na papíře je to hezky napsané. A realita? Po zápasech Pardubice vs. Nymburk a Pardubice vs. Děčín jsem se utvrdil v jediném: Faulem či osobní chybou se rozumí to, co si vybere rozhodčí!

V utkání proti českému gigantu snad nemohla být tendence arbitrů pomáhat okatější. V době, kdy Nymburk potřeboval smazat náskok soupeře, se začaly hromadit fauly na pardubické straně. Na začátku druhé čtvrtiny se domácí dostali do desetibodového trháku. A co čert nechtěl (nebo rozhodčí chtěl?), na pardubické straně rychle svítily čtyři fauly. A to v basketbale znamená, že každý další je ohodnocen trestnými hody. Podobná situace se opakovala i v závěrečném kvartálu. Zápas nedohrálo hned trio domácích hráčů. Osobní chyby jim byly udělovány snad i za křivý pohled. Suma sumárum Pardubice dokončily zápas se třiceti prohřešky, kdežto Nymburk s devatenácti. Mistr zahrával neuvěřitelných 34 šestek. Patnáct jich ovšem nedal a prohrál o pět bodů. Stačí si spočítat, co by se dělo, kdyby jich neproměnil „jen" devět.

Utkání s Děčínem nabídlo v závěrečné čtvrtině podobný obraz. Pardubičtí hráči se dostali do problémů s fauly. Přitom na agresivitě přidali Severočeši. Patrně ale hráli basketbal z jiné planety. Z planety, kde se čistě odebírají míče, i když jste v neustálém kontaktu. Přesně 8 minut a 53 vteřin si vystačili s jediným faulem. To domácí už dávno registrovali čtyři. Děčín tak vstupoval do koncovky za ideálního stavu. Vedl a ještě si mohl dovolit luxus v podobě tří nedovolených zákroků.

Praktiky v českých končinách jsou: když má tým více faulů, rozhodčí se snažit hladinu dorovnat. Na evropském poli jich můžete míst sedm a sudí vám písknou osmý, i když je konto soka čisté. Ve středu ale neplatilo ani jedno. Fauly hostů se neposuzovaly a k umělému dorovnávání nedocházelo…